Kuriozity Japonska budú hlavným chodom Cestovateľského kina Hviezda
Krajina vychádzajúceho slnka, v ktorej každý nový deň znamená nový príbeh! Cestovateľské kino sa vyberie na opačný koniec sveta, kde sú srnky posvätné, kde sa ľudia tešia dlhovekosti a kde sa snúbi niekoľko tisícročná tradícia s technologickým pokrokom. Zemou mnohých ostrovov, neskutočného množstva ramenu, pestrofarebných módnych vplyvov, rozmanitej prírody a robotov bude v stredu 18. septembra 2019 v trnavskom Kine Hviezda sprevádzať skúsená cestovateľka Katarína Lišková.
“Každý určite vie, že Japonsko je ostrovná krajina a pre mňa majú ostrovy špeciálne čaro. Zvyčajne sú jedinečné a to sa v dnešnom globalizovanom svete cení. Japonsko nie je výnimka. Napriek svojmu pretechnizovanému obrazu má hlboko zakorenené tradície, ktoré si ľudia chránia a cenia. Sú si vedomí, že sú iní a sú na to skromne hrdí. A to je fascinujúce,” hovorí Katka Lišková, pre ktorú bol pri prvej návšteve najväčší šok, že veci môžu fungovať.
Že keď sa nastavia pravidlá, ktoré všetci akceptujú, tak to funguje takpovediac na sekundu presne.
Cestovateľské kino Hviezda
18. 9. (streda)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/Japonsko1809
FB event: https://www.facebook.com/events/2403823029738803/
“Na každom kroku tu človeka čakajú aj prekvapenia. Už od momentu, keď človek pristane na letisku a pri vstupných formulároch ho čakajú rôzne dioptrické okuliare na zapožičanie, ak by si náhodou tie svoje zabudol. Alebo v lese nájdete pri informačných tabuliach ventilátory, aby ste sa osviežili, pokým si čítate o flóre a faune nachádzajúcich sa okolo vás. Alebo na staniciach majú na zemi namaľovanými značkami vyznačené, kde sa postaviť, aby ste nezavadzali vystupujúcim, takže preprava môže prebiehať čo možno najefektívnejšie. a takých momentov je veľa,” približuje Lišková, ktorá sa počas prednášky Cestovateľského kina zameria na kuriozity, ktoré sú pre Japonsko typické, ale aj na tie menej známe.
Na otázku, čo treba vidieť pre zachytenie esencie tejto krajiny odpovedá: “Západ slnka nad veľko torii bránou na Miyajime, bambusový les a Chrám tisícich brán (Fushimi Inari) v Kjóte. A jednu neturistickú, ale o to krajšiu skúsenosť mám zo stratenej zen záhrady s podobizňami 500 mníchov vytesaných do skál s ich reálnymi gestami a výrazmi v blízkosti Hakone.”
Ulož ako PDFKatarína Lišková
je rodáčka z Nitry, ktorá vyštudovala vysokú školu v Španielsku.
K cestovaniu sa dostala s pracovnou ponukou v Indii. Po roku sa jej cesty odtiaľ rozbehli po svete.
Takmer desať rokov strávila medzi Kubou a Mexikom a ďalšími latinskoamerickými krajinami.
Okrem toho cestuje do ďalších zemí, najviac do Japonska, na Madagaskar, do Singapuru, Thajska či JAR.