Zamestnanci charity si na púti pripomenú hodnoty, ktoré ich spájajú
Takmer päťsto zamestnancov a podporovateľov Slovenskej katolíckej charity sa v piatok 4. októbra stretne v Trnave na Púti charít. Aj tento rok si tak pripomenú myšlienky solidarity a pomoci, ktoré sú pre ich prácu príznačné.
Do Trnavy pricestujú zamestnanci charity z celého Slovenska, program púte sa začne svätou omšou v Katedrále svätého Jána Krstiteľa. Výnimoční členovia tímu si preberú ceny na slávnostnom oceňovaní v Bazilike svätého Mikuláša, vyvrcholením púte bude organový koncert.
Púť každoročne organizuje jedna z diecéznych charít na inom mieste na Slovensku. Podľa Miroslava Dzurecha, riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity, ktorá je organizátorom tohtoročnej púte, majú zamestnanci vďaka spoločnému stretnutiu možnosť povzbudiť sa v náročnej práci.
„Dôležitým poslaním charity je byť blízko pri každom človeku, ktorý potrebuje pomoc. Sociálne služby poskytujeme seniorom, ľuďom bez domova, chorým, zomierajúcim, opusteným, i tým, ktorí sa ocitli z rôznych dôvodov na ulici,“ vysvetlil Miroslav Dzurech.
Archívna snímka z minuloročnej púte
Podľa riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity, istá časť klientov si sociálnu službu nevedie dofinancovať sama. Sú to napríklad seniori, ktorí majú symbolické dôchodky, nemajú žiadnych príbuzných, no sú odkázaní na pomoc sociálneho zariadenia.
„V takýchto prípadoch je to práve charita, ktorá služby núdznym dofinancuje. Oproti iným sociálnym službám ponúka charita ešte duchovný rozmer. Sme pripravení pomáhať ľuďom v duchu kresťanskej lásky,“ poznamenal Dzurech.
Slovenská katolícka charita združuje dvanásť charitných organizácií, ktoré majú spolu 1600 zamestnancov.
Je najväčším neverejným poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku, v roku 2018 pomohla viac ako 25-tisíc ľuďom. Zároveň je najväčšou organizáciou na Slovensku, ktorá sa venuje ľuďom na ulici.
Prevádzkuje nízkoprahové a komunitné centrá, nocľahárne, útulky, domy na polceste, domy sociálnych služieb, zariadenia pre seniorov, denné stacionáre aj hospice.
Jej ošetrovateľky poskytujú zdravotné úkony ľuďom, ktorých z nemocnice prepustili do domácej liečby, opatrovateľky sa starajú o dlhodobo chorých a odkázaných ľudí.
(ts)
Ulož ako PDF