Fakulta prírodných vied UCM využíva nový prístroj pre jadrovú magnetickú rezonanciu
Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (FPV) získala po dvojročnej snahe na pracovisko v Špačinciach o stolový prístroj NMR pre jadrovú magnetickú rezonanciu.
Jadrovú magnetickú rezonanciu (NMR) pozná verejnosť z prevedenia vo forme tomografu pre neinvazívne trojrozmerné zobrazovanie vnútorných orgánov, napríklad mozgu.
Prístroj reflektuje prítomnosť a chemické okolie atómov vodíka a uhlíka, ktoré sú prítomné v každom organizme.
Za vývoj a aplikácie NMR bol udelený rad Nobelových cien v rokoch 1943, 1944, 1952, 1991, 2002 a 2003.
FOTO: UCM
Stolový NMR prístroj PULSAR od výrobcu Oxford Instruments je nová kategória pre vysokorozlišovaciu metódu identifikácie organických zlúčenín, bioorganických derivátov, liečiv, stavebných zložiek nukleových kyselín, bielkovín a enzýmov.
„Na Slovensku je prvým tohto typu zakúpeným a inštalovaným pre potreby výuky a výskumu v laboratóriu Jadrovej magnetickej rezonancie, ktoré je súčasťou Analyticko-diagnostického centra Fakulty prírodných vied a v širšom chápaní Univerzitného vedeckého parku UCM v Trnave,“ informovala vedúca oddelenia práce s verejnosťou UCM v Trnave Jana Štefánková.
Výhody a možnosti prístroja si pod vedením vedúcej laboratória Zity Tokárovej vyskúšali aj diplomanti a v súčasnosti sa už na ňom realizuje výuka v rámci laboratórnych cvičení pre študentov od tretieho ročníka bakalárskeho stupňa.
Tým sa stáva bežnou a nenahraditeľnou súčasťou výuky a výskumu realizovaného na Fakulte prírodných vied.
Výhodou stolového NMR prístroja je najmä jeho cenová dostupnosť oproti sálovým zariadeniam operujúcim pri vyšších frekvenciách budiaceho žiarenia a vyšších magnetických poliach.
„Prevádzka si nevyžaduje špecializovaný kolektív pracovníkov a jeho obsluha je nenáročná. Táto v praxi často nevyhnutná identifikačná technika je teraz prístupná aj pre študentov, ktorí si produkty z laboratórnych cvičení alebo záverečných prác budú schopní podrobiť tomuto typu analýzy prakticky okamžite,“ doplnila J. Štefánková.
Ulož ako PDF