Čas predvianočných nákupov túžobne očakávajú aj vreckoví zlodeji. Ako sa pred nimi chrániť?
S blížiacimi sa vianočnými a novoročnými sviatkami sa čoraz viac ľudí vydáva do ulíc, obchodných domov, alebo na predvianočné trhy s túžbou zažívať tú správnu sviatočnú atmosféru a kúpiť pod vianočný stromček pre svojich blízkych tie najvhodnejšie darčeky. Čas predvianočných nákupov však túžobne očakávajú aj vreckoví zlodeji. Veď vidieť na uliciach a v obchodoch také množstvo kúpychtivých ľudí s plnými peňaženkami je možné azda len v predvianočnom čase.
Takúto príležitosť nemienia premeškať a menej opatrných ľudí chcú obrať o ich peniaze či osobné veci.
Už mnohým sa kvôli vreckárovi v okamihu zmenil pekný deň na malú nočnú moru, keď prišli o svoje osobné doklady, kľúče od bytu, mobilné telefóny, peniaze a podobne.
V prípade takýchto krádeží častokrát nedokáže pomôcť ani polícia, keďže väčšinou obete nevedia kedy a kde o svoj osobný majetok prišli.
Ilustračné foto
K mnohým prípadom nemusí dochádzať, ak občania zodpovednejšie pristúpia k ochrane svojho osobného majetku a budú si viac všímať svoje bezprostredné okolie.
Každý by si mal uvedomiť, že hlavnú zodpovednosť za svoj majetok si nesie sám.
Myslime preto pri prechádzaní predvianočnými ulicami a vyzdobenými obchodnými domami aj na to, že polícia každý týždeň zaznamená niekoľko prípadov vreckových krádeží, pričom s príchodom predvianočnej nákupnej horúčky sa počet obetí vreckárov zvyčajne zvyšuje.
Ako sa chrániť pred vreckovými krádežami?
Vyhýbajte sa, pokiaľ je to možné, tlačeniciam, pretože takéto situácie obľubujú vreckoví zlodeji. Ak sa v podobnej situácii predsa len ocitnete, zvýšte svoju ostražitosť a všímajte si osoby okolo vás. Kabelku, príručnú tašku alebo kufrík si dajte pred seba a ruku položte na uzáver.
Nenoste peňaženku a doklady na miestach odkiaľ je ich možné ľahko vytiahnuť, ako napríklad v zadných vreckách nohavíc, vo vreckách kabátov a búnd, na vrchu kabelky a nákupnej tašky.
Doklady a peniaze nenoste ani v ruksakoch na chrbte, pretože tieto miesta nemáte pod kontrolou a pre skúseného zlodeja je to ideálna príležitosť.
Peniaze a osobné veci majte oddelene. Ak vlastníte platobnú kartu, nenoste spolu s ňou identifikačné číslo. V prípade odcudzenia karty ihneď volajte pobočku príslušnej banky, aby bol páchateľovi znemožnený výber z vášho účtu.
Využívajte možnosti bezhotovostného platobného styku a v obchode plaťte platobnou kartou. Výhodou je, že v peňaženke nemusíte mať veľké množstvo peňazí a v prípade straty alebo odcudzenia peňaženky sa vyhnete väčším finančným stratám.
Pri nákupoch majte svoju tašku pri sebe a nedávajte ju do nákupného vozíka, odkiaľ ju vo chvíli nepozornosti ľahko môžu ukradnúť.
Ak sa vás niekto spýta na cestu alebo na to, koľko je hodín, zvýšte ostražitosť a dajte si ruku na kabelku či príručnú tašku. Z neznámeho sa môže vykľuť vreckový zlodej, ktorý chce takýmto spôsobom odpútať vašu pozornosť a odcudziť vám veci.
V prípade, že sa stanete obeťou zlodeja, krádež čo najskôr oznámte na najbližšom Obvodnom oddelení PZ alebo na číslo 158.
mjr. Mgr. Dáša Kollárová
Preventistka OR PZ v Galante