Viete, v ktorých knihách a filmoch sa objavila Trnava a jej okolie?
Región Trnava sa môže pochváliť viacerými lokalitami, ktoré boli inšpiratívne pre režisérov a spisovateľov. Smolenický zámok, Námestie sv. Mikuláša či Suchá nad Parnou. To je len zlomok miest, ktoré nájdete vo filmoch a knihách. My sme vybrali niektoré z nich.
Posledná bosorka
Populárny film Posledná bosorka z 50. rokov patrí medzi najznámejšie snímky, ktorého dej sa odohráva v Trnave. Mladé dievča Júlia je označená za bosorku a pred upálením ju zachránia trnavskí študenti. So skutočnosťou tento príbeh nemá takmer nič spoločné.
Poslednou bosorkou v Trnave nebola dievčina, ale dve ženy z Ružindola. Tieto historické príbehy žien si donedávna pripomínali v obci podujatím Ružindolská bosorka. Obec je však preslávená svojimi ružami, podľa ktorých dostala názov, a vynikajúcimi vínami.
Snímka z filmu Posledná bosorka
Zdroj: csfd.cz
Agáva
Ľúbostný príbeh nešťastnej lásky režiséra Ondreja Šulaja sa odohráva v období medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu.
Už na začiatku filmu môžete vidieť scénu s Milanom Lasicom, ktorý s drožkou prechádza po Námestí sv. Mikuláša. V slovenskej dráme nájdete aj scénu pred františkánskym kostolom sv. Jakuba, niekoľkokrát môžete počuť zvony baziliky či vidieť Kapitulskú ulicu.
Zázračný nos
Rozprávka s romantickým nádychom Zázračný nos vás prenesie priamo do okolia Smolenického zámku s jeho nádvorím, priľahlými lesmi a lúkami. Nechýbajú ani scény z dobovej Trnavy, konkrétne z Námestia sv. Mikuláša.
Časť deja sa odohráva práve tu, kde sa na trhovisku udiala jedna zo zápletiek. V rozprávke od režiséra Stanislava Parnického si zahrali okrem známych hercov, ako napr. Miroslav Noga, Lukáš Latinák, Anna Javorková, Pavel Višňovský, i viacerí Trnavčania a ľudia z okolia. Stvárnili hlavne postavy remeselníkov, mešťanov či šľachticov.
Záber z nakrúcania rozprávky Zázračný nos na Námestí sv. Mikuláša
FOTO: Lukáš Grinaj
Červené víno
Každý pozná kultový román Červené víno od Františka Hečka, ktorý pochádza zo Suchej nad Parnou. Málokto však vie, že predlohou románu a osudov hlavných postáv bol život rodičov autora. Rodná Vlčia dolina zase predstavuje fiktívny Vlčindol.
Modrý Portugal, klasická lokálna odroda, sa akosi prirodzene stala ústredným motívom deja a dodnes sa ten najlepší rodí v zelených viniciach tejto obce. Na jej slávnu históriu dnes nadväzuje rodinné vinárstvo Zvolenských – Terra Parna, ktoré si vás získa svojou magickou atmosférou.
Trnava známa – neznáma
Ako vyzerala Trnava pred takmer 300 rokmi vám priblíži kniha Trnava známa – neznáma. Ide o knihu s podtitulom Trnava v 18. storočí očami Mateja Bela, ktorá ponúka preklady Belových Notícií o Trnave tak, ako vyšli v latinskom jazyku.
Uhorský polyhistor, encyklopedista a filozof sa spolu so svojimi pracovníkmi snažil priblížiť dobové reálie a život v meste. Dozviete sa veľa zaujímavostí z činnosti magistrátu, súdov alebo čím sa živili vtedajší obyvatelia Malého Ríma.
Trnavu a jej región môžete vidieť aj v ďalších filmových snímkach.
Napríklad vo filmoch Štvorylka, Majster kat, Námestie sv. Alžbety, Čisté ruky, Adam Šangala, Drevená dedina, Lampáš malého Plavčíka či československá dráma Génius, ktorá sa nakrúcala v Dolnej Krupej.
Zdroj: karpatskylovec.sk
(TS Trnava Tourism)
Ulož ako PDF