Katarínka aj tento rok privíta stovky dobrovoľníkov
Vďaka priaznivejšej epidemiologickej situácii na Slovensku budú môcť záchranné práce na ruinách Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pokračovať bez prerušenia. Letné družiny pre mladých prebehnú za presných hygienických opatrení podľa odporúčaní hlavného hygienika. Počas leta bude prebiehať aj sprevádzanie turistov a výstup na zrekonštruovanú vežu kostola, informuje 10. júla 2020 Občianske združenie Katarínka.
Prípravy na tohtoročnú letnú sezónu boli náročnejšie ako počas minulých rokov.
Organizátori dobrovoľníckeho záchranného projektu Katarínka zabezpečili vstupné kritériá účastníkov, zázemie a podmienky tábora tak, aby vyhovovali usmerneniam štátnych zdravotníckych inštitúcií.
Ilustračné foto: o.z. Katarínka
„Vysoký dôraz sa kladie na to, aby každý účastník dvojtýždňového pobytu prichádzal na Katarínku bez klinických príznakov koronavírusovej infekcie a bez anamnézy cestovania za posledných 14 dní. Priamo v tábore sú prítomní zdravotníci, ktorí dohliadajú na dodržiavanie hygienických opatrení a zabezpečujú zdravotnícky dozor,“ konkretizovala Daniela Chytilová z o.z. Katarínka.
Sprevádzanie v areáli historickej pamiatky bude podmienené splnením vopred stanovených podmienok, a to: prekrytie úst a nosa počas celej prehliadky, pred výstupom na vežu dezinfekcia rúk a podľa možností aj mobilného telefónu.
Výstupy na vežu bývajú každý deň od 10.00 do 17.00 hod. pre maximálne 16 návštevníkov naraz.
Sprievodcovia majú právo vyhradiť si znížený počet návštevníkov.
„Nosnou prácou tohtoročnej sezóny bude archeológia. Dobrovoľníci pod dohľadom archeologičky Ivany Kvetánovej odkryjú nárožia nádvoria kláštora, ohradové múry a plánujú pracovať na zrekonštruovaní krypty v lodi kostola,“ priblížila Daniela Chytilová.
Občianske združenie Katarínka
v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže od roku 1994 systematicky pracuje s mladými dobrovoľníkmi, ktorí formou letných táborov nielen zachraňujú kultúrnu pamiatku Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ukrytú v lesoch Malých Karpát neďaleko Trnavy, ale aj získavajú vzťah k tradičnej manuálnej práci, životu mimo civilizácie, nezištnej službe, hodnotám i vlastnej histórii.
Ilustračné foto: o.z. Katarínka
Ulož ako PDF