Kde a kedy je povinné nosenie rúška? Pre koho platia výnimky? Od 15. októbra platí nové opatrenie Úradu verejného zdravotníctva
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) Slovenskej republiky zverejnil v stredu podvečer plné textové znenie nového opatrenia o nosení rúšok. Opatrenie nadobúda účinnosť od štvrtka 15. októbra 2020 od 6:00 hod. do odvolania.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v nadväznosti na zhoršenie epidemiologickej situácie spôsobené výrazne zvýšeným počtom pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID – 19 v Slovenskej republike vydal opatrenie, ktorým uložil zákaz pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka.
Zároveň v tomto opatrení Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky určil výnimky z tohto zákazu.
„Cieľom vyššie uvedeného opatrenia je realizovať ďalšie potrebné kroky vedúce k zabráneniu explozívneho šírenia ochorení, predchádzať zvyšovaniu smrtnosti a v neposlednom rade i možnému preťaženiu zdravotného systému Slovenskej republiky. Jednotlivé krajiny vo svete prijímajú podobne ako Slovenská republika adekvátne protiepidemické opatrenia na zastavenie pandémie COVID-19 a na zmiernenie jej dopadov na populáciu,“ uvádza sa v dôvodovej správe opatrenia, ktoré zverejnil ÚVZ SR v stredu 14. októbra o 17.55 hodine.
Ilustračné foto
Text opatrenia zverejňujeme v plnom znení.
„Všetkým osobám sa zakazuje s účinnosťou od 15. októbra 2020 od 06:00 hod. do odvolania pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou, a to s výnimkou:
– detí do 6 rokov veku,
– osôb v exteriéroch mimo zastavaného územia (intravilánu) obce, pokiaľ sú od
ostatných osôb, s ktorými nežijú v jednej domácnosti, vzdialené viac ako 5
metrov,
– osôb so závažnými poruchami autistického spektra,
– žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
– osoby pri výkone športu,
– fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
– osoby nevesty a ženícha pri sobáši,
– výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri
nakrúcaní dokumentárneho filmu,
– tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania,
– zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám.
Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň pre deti od 3 do 6 rokov dôrazne odporúča pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy s prekrytím horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.“
Za nenosenie rúšok hrozia pokuty
Okresné úrady, ale aj polícia od vyhlásenia mimoriadnej situácie každý deň riešia priestupky a preverujú podozrenia z priestupkov spáchaných v súvislosti s opatreniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Tých sa dopustili tí, ktorí počas mimoriadnej situácie neuposlúchli výzvy a pokyny inštitúcií, ktoré boli vydané v súvislosti s plnením zákona o civilnej ochrane.
Za takýto priestupok môže byť počas mimoriadnej situácie uložená pokuta až do 1659 €, v blokovom konaní do 1000 €.
Okresné úrady a polícia budú naďalej situáciu kontrolovať, pretože v súčasnosti je nevyhnutné pravidlá dodržiavať. „Treba si uvedomiť, že nám v žiadnom prípade nejde o zbieranie pokút. Opatrenia majú chrániť nás všetkých a nosenie rúška je to najmenej, čo môžeme jeden pre druhého urobiť,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.
Ulož ako PDF