Cintoríny budú počas Dušičiek sprístupnené od 7. do 22. hodiny. Mesto odporúča vyhýbať sa plastom a uprednostniť prírodné materiály
Mesto Trnava oznámilo, že všetky štyri pohrebiská v Trnave budú otvorené počas dušičkového obdobia od 26. októbra do 10. novembra 2020 medzi 7.00 h a 22.00 hodinou. Kanceláriu správy pohrebísk na Kamennej ceste 1 bude možné navštíviť v bežných časoch..
„Pôvodne sme zamýšľali predĺžiť otváraciu dobu kancelárie správy pohrebísk aj na piatok poobede a počas víkendu, s ohľadom na včera oznámené nariadenia Vlády Slovenskej republiky ostávame pri pôvodnom čase,“ hovorí vedúca odboru komunálnych a cintorínskych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová. „V daný víkend sa uskutoční aj celoplošné testovanie na koronavírus a momentálne nie je možné odhadnúť, do akej miery budú ľudia počas Dušičiek rešpektovať aktuálne obmedzenia zo strany štátu, sme však pripravení tak ako po minulé roky.“
Trnavská mestská samospráva v uplynulých dňoch na cintorínoch v správe mesta uskutočnila prípravy na zvýšenú návštevnosť v podobe údržby mobiliáru pohrebísk, vodovodných rozvodov aj príslušenstva spoločných pietnych miest, odstraňovali popadané lístie a upravili pamätné hroby.
Mesto návštevníkom cintorínov pripomína, že je dobré zamyslieť sa nad tým, čo na hroby nosíme, teda ešte pred kúpou kahancov, kytíc a vencov zvážiť materiály, z ktorých sú vyrobené. Zároveň je dôležité pamätať na aktuálne protiepidemiologické nariadenia.
Ilustračné foto
„Svoju úctu zosnulým a to, že nám chýbajú, sme si zvykli prejavovať vyzdobením miest ich posledného odpočinku. Obchody sú celé týždne pred sviatkami preplnené umelými kyticami a kahancami, vysvietené cintoríny s bohatou výzdobou majú však aj svoju odvrátenú stránku. Po Všetkých svätých ostávajú preplnené kontajnery doslúženej výzdoby. Málokto sa pritom zamyslí, aká je ich ďalšia budúcnosť. V tom lepšom prípade skončia nekonečné tony nepotrebnej dekorácie v triedenom zbere. Väčšina týchto ozdôb sa však nahromadí v zmesovom komunálnom odpade. A ten sa, bohužiaľ, bude na skládke rozkladať ešte veľa rokov,“ zdôrazňuje mesto Trnava.
Samospráva odporúča vyhýbať sa umelým kvetom a kyticiam, ktoré pre ich materiálové zloženie nie je možné vyseparovať a končia na skládke medzi komunálnych odpadov.
Vhodnejšou alternatívou sú napríklad chryzantémy v črepníkoch, vence z prírodných materiálov ako sú farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, sušené kvety, šišky a dreviny, ktoré sú ľahko dostupné.
Alternatívou umelých kahancov môžu byť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom, ktoré môžeme používať viackrát.
„A ako naložiť so staršou, nie práve ekologickou výzdobou, ktorá už doslúžila? Do kontajnera na biologický odpad alebo kompostéra patria zelené časti prírodných vencov a kytíc, živé kvety, lístie, menšie konáre. Do kontajnera na sklo môžeme vytriediť fľaše, poháre, sklenené svietniky a kahance bez umelých a kovových vrchnákov. Tie, tiež očistené od vosku, môžu ísť do triedeného zberu plastov a kovov,“ vysvetľuje trnavská samospráva.
Ulož ako PDF