Nová publikácia Trnavské fotoateliéry zaujme nielen informáciami, ale aj prehliadkou krásy fotografií zo starých albumov
Publikácia Trnavské fotoateliéry dokumentuje viac ako tri desiatky dosiaľ objavených trnavských fotografov z obdobia rokov 1860 – 1950, vo väčšine aj s ich produkciou. Verejnosť môže zaujať nielen informáciami, ale aj bohatou obrazovou časťou, ktorá je prehliadkou krásy fotografií zo starých albumov.
Západoslovenské múzeum v Trnave uchováva zbierku historických pohľadníc, fotografií a albumov, ktorej kurátorkou je od roku 2013 Simona Jurčová. Systematickému výskumu trnavských fotografov sa však dovtedy nikto nevenoval, a to bola príležitosť na získanie nových informácií.
V rokoch 2014 – 2018 bol fond v rámci internej výskumnej úlohy odborne spracovaný a uložený. Výskum sa opieral práve o predmety zo zbierkového fondu múzea.
„Doplnkovým výskumným materiálom boli súkromné archívy Trnavčanov, z ktorých sme použili skeny, nakoľko ide o rodinné bohatstvo. Mená fotografov v Trnave a adresy ich ateliérov boli predmetom výskumu v archívnych dokumentoch a v dobovej tlači,“ priblížila Jurčová.
FOTO: Západoslovenské múzeum v Trnave
Počas výskumu vyšlo autorke Simone Jurčovej v tlači 16 čiastkových štúdií a po jeho ukončení sa uskutočnila v Západoslovenskom múzeu v Trnave v roku 2019 výstava.
Vydanie knihy Trnavské fotoateliéry s podtitulom Medzi remeslom a umením pripravilo múzeum ako projekt Fondu na podporu umenia na sklonku roku 2019, ktorý bol v roku 2020 fondu aj finančne podporil.
Kniha vznikla v spolupráci autorky a grafičky trnavskej tlačiarne Kon-press Viktórie Moncmannovej, obe sa podieľali na jej vizuálnej podobe.
Kniha má tvrdú väzbu, je vo formáte B4, obsahuje 150 strán a vyše 300 obrázkov, z toho aj z 25 externých zdrojov. Textová časť je rozdelená do niekoľkých celkov. Čitateľ je najskôr uvedený do problematiky všeobecnými informáciami o fotografii a novom povolaní – fotograf, ktoré sa po polovici 19. storočia rýchlo rozšírilo.
Trnavskí fotografi sú uvedení v blokoch: prvé obdobie 1860 – 1899, druhé obdobie 1900 – 1918, tretie obdobie 1918 – 1950.
Medzi blokmi sú vsuvky o výstavách fotografií, o najstarších fotografiách Trnavy vo fonde ZSM, o trnavských pohľadniciach s fotografickou predlohou, o zmenách v organizácii fotografov po roku 1918, o amatérskej fotografii v Trnave a organizácii amatérskych fotografov v 20. storočí a o fotografii ako reklamnom artikli a zberateľskom materiáli.
V závere knihy je zoznam fotografov pôsobiacich v Trnave po rokoch za celé skúmané obdobie od roku 1860 do roku 1950, respektíve po fyzické znárodnenie. Výskum odhalil v Trnave pôsobiacich fotografov, pričom v 90 percentách prípadov poznáme aj adresy fotoateliérov.
„Z portrétov sa na nás dívajú tváre Trnavčanov, fotografie zachytávajú podobu mesta, reklamy očaria krásou svojej grafiky. Verím, že kniha pomôže laikom i odborníkom aj v datovaní vlastných značených fotografií a priblíži ich autorov,“ vyslovila želanie Simona Jurčová.
Keďže v súčasnej situácii nie je možné jej slávnostné uvedenie, kniha je na predaj v Západoslovenskom múzeu v Trnave.
Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.