Lycos – Trnavské sladovne fungujú výhradne na elektrine vyrobenej z obnoviteľných zdrojov
Lycos – Trnavské sladovne od svojho vzniku v roku 1893 patria medzi najstaršie fungujúce spoločnosti v Trnave. Od roku 2000 zažívajú sladovne obdobie intenzívneho rastu a modernizácie. Avšak nikdy v ich histórii sa nestalo, aby sladovne poháňala výhradne elektrina z obnoviteľných zdrojov.
V súlade s filozofiou „Let´s be green“ dosiahli Lycos-Trnavské sladovne vskutku revolučný míľnik.
Od 1. januára 2021 funguje celá sladovňa výhradne na elektrine vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie. Teda emisie CO2 zo spotrebovanej elektriny sa rovnajú nule a tak zásadným spôsobom šetria naše životné prostredie.
„Dali sme si záväzok, že napriek zvýšeným nákladom budeme v našich sladovniach používať výhradne elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie a to sa nám od roku 2021 aj podarilo. Je to dôležitý krok k uhlíkovej neutralite našej spoločnosti, na čo sme patrične hrdí,“ vysvetľuje konateľ Lycos – Trnavských sladovní Ing. Martin Mäsiar.
Ilustračné foto: Lycos
Cesta za využívaním čisto obnoviteľných zdrojov a nulového CO2 nebola samozrejme jednoduchá, ale jej výsledky sladovne pociťujú už dnes.
Od začiatku obnovy sladovní v roku 2000 myslel manažment na ekologickejšie a prostrediu menej škodlivé postupy výroby, ktoré sa počas obnovy aplikovali.
Princípy zodpovedného podnikania implementovali na svojich zamestnancov, dodávateľov a nezabudli ani na miestnu komunitu. „Množstvo investícií smerovalo do zlepšenia vplyvov výroby na miestne životné prostredie. Niekoľko miliónov eur sme investovali do modernizácií s cieľom znížiť hluk, prašnosť a emisie. Rovnako sme vybudovali aj čističku odpadových vôd,“ vymenúva investície Mäsiar.
V súčasnosti sú Lycos – Trnavské sladovne držiteľom certifikátu ISO 14001, ktoré dostávajú firmy priateľské k životnému prostrediu. Sladovne totiž s prehľadom spĺňajú všetky slovenské i európske normy.
Okrem toho výrazne podporujú miestne komunity. Mimo projektov, ktorými podporujú deti či matky v núdzi, sa zameriavajú aj na podporu miestnych farmárov.
„Takmer všetok jačmeň, ktorý je kľúčovou surovinou na výrobu sadu, odoberáme od farmárov z Trnavy a okolia. Sme jedna komunita a rozhodne si treba pomáhať, aby sme spolu vytvorili lepšiu klímu v celom regióne,“ dodal Martin Mäsiar.
„Veríme, že naša spoločnosť, ako neodmysliteľná súčasť histórie Trnavy by mala trvalo prispievať k jej celkovému rozvoju,“ dodáva Mäsiar.
(TS)
Ulož ako PDF