Trnavské osvetové stredisko pozýva na vianočnú výstavu Márie Hanuskovej „V jasličkách na slame“
Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sprístupnilo 23. novembra 2021 v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského vianočnú výstavu „V jasličkách na slame“. Keramické betlehemy, reliéfy, figurálne plastiky, ale i keramické šperky pochádzajú z ateliéru Márie Hanuskovej. Výstava je poslednou výstavou z projektu KreaTiviTa 2021, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.
Mária Hanusková pochádza a tvorí v malokarpatskom meste Pezinok a jej korene siahajú na Myjavu. Od detstva veľmi rada maľuje ale aj modeluje. V roku 1980 vyštudovala maľbu keramiky pre Slovenskú ľudovú majoliku v Modre, kde odpracovala tri roky.
Po svadbe s manželom Oskarom sa začali uberať aj spoločnou umeleckou cestou. Od roku 1986 spolupracujú s ÚĽUV-om. V roku 1994 boli zakladajúcimi členmi Cechu Slovenských keramikov (CSK) v Modre.
Zúčastňovali sa spoločných výstav spolu s CSK v Modre, Bratislave, Martine, Piešťanoch, v Novom Meste nad Váhom. Od roku 1999 začali vystavovať samostatne.
Svoju tvorbu prezentujú manželia Hanuskovci aj na rôznych tradičných podujatiach napríklad: Tradičné ľudové remeslo Piešťany, Keramické trhy Pezinok, folklórny festival Myjava, EĽRO Kežmarok a mnohé jarmoky, či slávnostné podujatia.
Ich tvorba je zameraná na reliéfy, kachlice, taniere, figurálne plastiky a suveníry a je zaradená do kategórie Majolika ( dva krát výpal a maľovaná na bielej glazúre).
Motívmi sú hlavne slovenské ľudové odevy, ľudové tradície, vinárska a sakrálna téma. Z ich ateliéru pochádzajú diela so sakrálnou tematikou: Krížová cesta, Posledná večera, Betlehem, socha Dobrý pastier, ktoré zdobia kostolík sv. Heleny v Kvetnici pri Poprade.
Tvoria betlehemy, figurálne plastiky svätých (patrónov), anjelov. Z vinohradníckej témy majú vypracované reliéfy „Vinársky rok“, keramické obrazy, ale i figurálne plastiky. Folklórnu tematiku reprezentujú figurálne plastiky, reliéfy, maľované obrazy a magnetky v tradičných ľudových krojoch z celého Slovenska, so zámerom uchovať prekrásne slovenské ľudové odevy v podobe vypálenej hliny.
Od roku 2014 sa pani Hanusková venuje aj maľbe na plátno olejom, akrylom, podmaľbe na sklo i maľbe na hodváb. V rokoch 2017- 2018 viedla ako lektorka ATV odbor „Arteterapia.“
Návštevníci, ktorí si prídu prezrieť výstavu Márie Hanuskovej „V jasličkách na slame,“ zažijú predvianočnú atmosféru v Trnavskom osvetovom stredisku – v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského do 17. decembra 2021.
Milada Kotlebová
Trnavské osvetové stredisko