V Trnave budujú nový plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach
Slovenské elektrárne a trnavská spoločnosť VUJE budujú v priestoroch Školiaceho a výcvikového strediska v Trnave nový reprezentatívny plnorozsahový simulátor pre elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Tréningové zariadenie, ktoré pomáha pri výcviku zamestnancov pracujúcich na blokovej dozorni elektrárne, má byť dokončené v priebehu roka 2022.
Fungujúci simulátor blokovej dozorne elektrárne, ľudovo nazývanej velín, je podmienkou na to, aby elektráreň získala povolenie na prevádzku. Nové zariadenie budujú v Trnave po tom, čo bola pred časom ukončená činnosť pôvodného trenažéra.
„Reprezentatívny plnorozsahový simulátor je programovo-technický simulačný komplex pre simulovanie reálnej blokovej dozorne elektrárne, ktorá je pomyselným mozgom elektrárne. Pre stavbu, vybavenie a funkcie simulátorov sú vydané normy, ktoré platia rovnako po celom svete. Vyžadujú vierohodné správanie celého simulátora pre všetky prevádzkové režimy bloku vrátane nábehu, odstavovania a riešenia všetkých poruchových stavov,“ opisujú Slovenské elektrárne.
Prevádzku nového simulátora chcú spustiť v priebehu roka 2022
FOTO: Slovenské elektrárne
V rámci prípravy projektu sa uvažovalo nad výstavbou simulátora v priestoroch elektrární v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach alebo v Trnave.
„Nakoniec sa pozornosť upriamila práve na budovu bývalého simulátora odstaveného dvojbloku Bohunice V1, ktorá sa nachádza v Trnave. Jej priestory umožňujú prerobiť ju tak, aby v nej Slovenské elektrárne mohli zabezpečiť kompletný praktický výcvik pre bohunických operátorov a teoretický výcvik personálu pre obidve jadrové elektrárne,“ konštatuje energetický podnik.
Hoci Slovenské elektrárne majú už dva simulátory v Mochovciach, ten nový pre bohunickú elektráreň považujú za veľkú výzvu.
„Každá bloková dozorňa dvojblokov slovenských jadrových elektrární je iná. Bohunické bloky majú ovládanie klasickými prepínačmi, meracie prístroje sú analógové, signalizácia funguje s klasickými svetielkami. Technologicky na opačnom konci je bloková dozorňa tretieho, resp. štvrtého bloku Mochoviec, s plne digitálnym ovládaním a informačným systémom orientovaným hlavne na monitoroch. Mochovské bloky 1 a 2 sú niekde medzi tým.“
Využitím pôvodného softvéru modelu správania sa bloku a s know-how dodávateľa chcú Slovenské elektrárne uviesť nový simulátor do prevádzky v roku 2022.
FOTO: Slovenské elektrárne
Ulož ako PDF