Významný projekt MTF STU v Trnave v oblasti výskumu a vývoja materiálov pokračuje
Sú to už plné dva roky, čo Slovenská technická univerzita v Bratislave – Materiálovotechnologická fakulta so sídlom v Trnave začala riešiť významný projekt Vedeckovýskumné centrum excelentnosti SlovakION pre materiálový a interdisciplinárny výskum. Využitie nájde okrem iného v automobilovom priemysle, elektrotechnike, optike aj ďalších oblastiach priemyslu.
Na uskutočnenie projektu získalo výskumné centrum grant vo výške 10 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
„Riešitelia projektu sa v uplynulom roku venovali analytickému výskumu, realizácii mnohých výpočtov a meraní a tiež experimentálnej činnosti, z čoho pramení publikačná aktivita, kde vznikli významné vedecké príspevky. Významnými aktivitami boli napríklad výber materiálových kompozícií pre plazmové nanášanie povlakov, vyhodnocovanie experimentálnych dát pomocou analytických SW modulov či modifikovanie materiálových vlastností v modeloch zaoberajúcimi sa mechanicko-tepelnými napätiami. Realizovala sa inštalácia iónového zdroja TORVIS s príslušenstvom, ktorý bude slúžiť ako vysokoprúdový zdroj pre tandemový urýchľovač iónov, ktorý je inštalovaný na MTF STU v Trnave,“ priblížila Daša Šottníková z Odboru poznatkového manažmentu MTF STU.
FOTO: MTF STU
Univerzita tiež vo významnej miere pokračuje v spolupráci s CERN-ISOLDE a taktiež so Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, EMPA Dubendorf, Ruđer Bošković Institute v Zagrebe, ako aj Fyzikálnym ústavom SAV Bratislava.
Výsledky projektu nájdu praktické využitie v priemyselnej praxi poskytnutím riešení pre výskum v oblasti prípravy materiálov, ktoré nájdu uplatnenie v oblasti energetiky, automobilového priemyslu, optike, elektrotechnike, fotovoltaike, príp. špecifických technológiách displejov, výrobných technológiách, informačných a komunikačných technológiách, optike, senzorike.
„Naplnenie generálneho cieľa projektu vytvoriť udržateľné excelentné výskumno-vývojové, inovačné a inštitucionálno-riadiace prostredia na realizáciu aktivít v oblasti materiálového výskumu pokračuje a výrazným spôsobom kreuje slovenskú vedu. Aktivity projektu majú ambície dosiahnuť štatút medzinárodne vedecky konkurencie schopného centra najmä v oblasti materiálového výskumu využívajúceho technológie iónových zväzkov a plazmy, ale aj v interdisciplinárnych oblastiach výskumno-vývojových aktivít,“ doplnila Daša Šottníková.
Ulož ako PDF