MTF STU v Trnave má za sebou tri roky excelentného výskumu materiálov. Vedci spolupracujú aj s CERN-om či Európskou vesmírnou agentúrou
Od roku 2020 pracuje Materiálovotechnologická fakulta (MTF) STU so sídlom v Trnave na významnom projekte Vedeckovýskumné centrum excelentnosti SlovakION pre materiálový a interdisciplinárny výskum.
Ako informovala Kvetoslava Rešetová, vedúca Odboru poznatkového manažmentu MTF STU, v uplynulom roku 2022 sa vedci venovali najmä analytickému výskumu, vykonávali analýzy dát, rôzne merania, overovali sa hypotézy o univerzalite nájdených závislostí, prebiehali diskusie a spolupráca s významnými partnermi.
Sú nimi CERN-ISOLDE, Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, Európska vesmírna agentúra, HZDR a HZDRI Drážďany, EMPA Dubendorf, UMK Toru, Ruđer Bošković Institute v Zagrebe, Európska komisia, Joint Research Centre z Petten v Holandsku, Katedra fyziky materiálů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Praha, ale aj Fyzikálny ústav SAV Bratislava a Ústav materiálového výskumu SAV Košice.
Ilustračné foto: MTF STU
Výsledky projektu nájdu praktické využitie v priemyselnej praxi poskytnutím riešení pre výskum v oblasti prípravy materiálov, ktoré nájdu uplatnenie v oblasti energetiky, automobilového priemyslu, optike, elektrotechnike, fotovoltaike, príp. špecifických technológiách displejov, výrobných technológiách, informačných a komunikačných technológiách, optike, senzorike.
Počas roka 2022 sa uskutočnili výskumné aktivity na 6 MV tandetrone a 500 kV iónovom implantátore.
„Vykonané výskumné činnosti mali analyticko-interpretačný charakter a týkali sa aj súvisu medzi prvkovým zložením, pH elektrolytu a elektrochemickými vlastnosťami dvoch zliatin spadajúcich do skupiny Zn-Mg-Y. Výstupy výskumu boli publikované v prestížnych svetových vedeckých časopisoch s vysokým impakt faktorom, ktoré majú vysokú bonitu v svetovom rankingu vedeckých časopisov,“ prízvukovala Kvetoslava Rešetová.
Ulož ako PDF