Trnavské divadlo prináša adaptáciu kultového románu Búrlivé výšiny
Jedným z vrcholov 49. sezóny zameranej na klasiku a klasikov v Divadle Jána Palárika (DJP) v Trnave bude premiéra adaptácie kultového románu Emily Brontëovej Búrlivé výšiny 10. februára 2023. Autorom dramatizácie a režisérom inscenácie je jeden z najoceňovanejších súčasných slovenských režisérov Marián Amsler.
Autorka románu Búrlivé výšiny Emily Brontëová sa dočkala slávy až po svojej smrti. Sestry Brontëové (Charlotte, Emily a Anne) sú vnímané ako novátorky, ktoré do romantickej literatúry priniesli gotiku i naturalizmus a predbehli tak svoju dobu. Na ženskú literatúru sa pozerala vtedajšia kritika a širšia verejnosť s predsudkami, preto sa rozhodli všetky tri písať pod mužskými menami.
„Búrlivé výšiny sú výnimočné tým, že sú síce dielom ženskej romantickej literatúry, ale nehovoria o láske vo svetlých farbách. Tým pádom sa vyhýbajú všetkým konvenciám ženskej literatúry danej doby akými sú napríklad sentiment a apel na cnosti protagonistov. Búrlivé výšiny sú temný príbeh, v ktorom sú búrlivé aj osudy a emócie postáv. Nie je to príbeh o šťastnej láske, ale o zradenej, ubolenej láske, ktorá sa zmení na túžbu po pomste. Kladie otázku: čoho všetkého je schopný človek so zlomeným srdcom?,“ povedala Lucia Mihálová, dramaturgička poverená riadením umeleckého súboru DJP.
V titulných úlohách sa predstavia nové herecké tváre súboru Dana Droppová a Matúš Beniak. V inscenácii účinkuje takmer celý herecký súbor DJP: Tomáš Vravník, Tatiana Kulíšková, Martin Hronský, Petra Blesáková, Michal Jánoš, Braňo Mosný, Miroslav Beňuš, Martin Kochan, Martin Križan a Vladimír Jedľovský.
FOTO: DJP
Väčšina známych filmových adaptácií Búrlivých výšin sa zameriava len na jednu časť príbehu, na vzťah Catherine a Heathcliffa, čo je v podstave približne polovica celého románu.
„My tentoraz prinášame divákom kompletné dielo Búrlivé výšiny, ktoré zasahuje viacero generácií. Je pre nás dôležité nezobrazovať iba príbeh Heathcliffa, ktorý sa rozhodol kvôli nešťastnej láske strpčovať život všetkým naokolo, ale ponúkame aj príbeh ďalšej generácie, ktorá sa musí vysporiadať s kliatbou Heathcliffovej nenávisti, hoci už nikto netuší, aké má jeho zloba príčiny. Príbeh týchto dvoch generácií vypovedá o tom, že začarovaný kruh zatrpknutosti a predsudkov, ktoré sú prenášané z generácie na generáciu je možné prelomiť vďaka sile lásky, priateľstva a odpustenia,“ doplnila Lucia Mihálová.
„Keď som písal adaptáciu Búrlivých výšin, nechcel som vytvoriť historicky vernú kópiu danej doby, ale hľadať v románe momenty a emócie, s ktorými sa bude vedieť stotožniť aj súčasný človek. Postavy síce dodržiavajú nejaké dobové konvencie, ale zároveň nie sú umelo vytvorené, vieme sa s nimi stotožniť, ísť príbehom spolu s nimi,“ uviedol režisér Marián Amsler.
Scénografke a kostýmovej výtvarníčke Mariji Havran sa podarilo preniesť na scénu nielen typickú prírodnú scenériu anglických vresovísk s kopcami, ktoré prerastajú panstvo Búrlivé výšiny, ale aj všadeprítomný dážď a búrky.
V predstavení zaznie aj sugestívna hudba oceňovaného českého skladateľa Ivana Achera. Diváci budú môcť nahliadnuť hlbšie do vnútorného sveta protagonistov aj vďaka paralelným pohybovo-štylizovaným scénam choreografa Lukáša Bobalika.
Autorom výtvarného návrhu plagátu inscenácie Búrlivé výšiny je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš. „Rozmýšľal som nad aktualizáciou, ktorá by mohla reprezentovať niečo viac ako historizujúcu predstavu o viktoriánskom prostredí, preto som pre architektúru Heathcliffovho sídla zvolil ako predlohu Batesov motel z filmu Psycho Alfreda Hitchcocka. Sadizmus, s akým hlavné postavy oboch príbehov konajú, ako aj ich chorobné pripútanie k sídlu, do ktorého sa akoby do veľkej miery premietali ich traumy, sa mi zdali značne vzájomne prepojené,“ povedal Gajdoš.
FOTO: DJP
Ulož ako PDF