Prvá prehliadka série nepoznané miesta povedie do Coburgových závodov
Séria bezplatných prehliadok Nepoznané miesta Regiónu Trnava pokračuje aj po zimnej prestávke v sobotu 27. mája. Návštevníkom ponúka jedinečnú možnosť spolu so sprievodcom nahliadnuť do areálu zabudnutej industriálnej pamiatky Coburgových závodov v Trnave.
Po vlaňajšej mimoriadne úspešnej jarnej a jesennej edícii prehliadok zo série Nepoznaných miest Regiónu Trnava budú mať záujemcovia o industriálnu architektúru opäť možnosť navštíviť netradičné turistické atrakcie slovenského malého Ríma.
„Prehliadky zo série Nepoznaných miest ukazujú návštevníkom Trnavu a jej región z inej, nepoznanej stránky. Minulý rok bol o ne obrovský záujem, preto prichádzame s novými témami. Záujemcovia môžu bezplatne spoznať mesto, a predovšetkým jeho periférie, očami architekta. Prvou témou je industriálna architektúra priemyselných objektov a architekt Miroslav Beňák účastníkom predstaví Coburgove železiarske závody z roku 1916,“ uviedol Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
Prvá prehliadka zo série Nepoznané miesta Regiónu Trnava v tomto roku nesie názov Dedičstvo Coburgovcov v Trnave a začne sa v sobotu 27. mája 2023 o 9:30 h. pred hlavnou bránou bývalých Trnavských automobilových závodov z Coburgovej ulice.
FOTO: Miroslav Beňák
„Juhozápadne od centra, na periférii je miesto, ktoré by sme mohli pokojne nazvať Malý Birmingham, Malá Ostrava či Detroit. Bývalé Coburgove závody majú ako podnik vyše storočnú históriu a ich príbehy sú skryté uprostred dnešného areálu, ktorý odkazuje na železiarsku výrobu významného šľachtického rodu a neskorší úpadok bývalých Trnavských automobilových závodov,“ povedal Miroslav Beňák, architekt a člen OZ Čierne diery, ktorý bude návštevníkov prehliadky sprevádzať.
„Na prehliadke sa dozvedia, za akých okolností tu vznikla pre Trnavu netypická železiarska výroba a tiež príbeh o šľachtickom rode Coburgovcov. Zároveň navštívime aj ich ulicu, ktorá bola ukážkovou priemyselnou kolóniou, a v minulosti bola označovaná za jednu z najkrajších ulíc Trnavy,“ dodal Miroslav Beňák.
Oceliarsky podnik, ktorý zakladal Filip Coburg v období pred koncom prvej svetovej vojny, sa postupom času vypracoval na jeden z najvýznamnejších závodov v Trnave. Dnes už historické Coburgove závody, neskôr známe aj ako TAZ – Trnavské automobilové závody, nielenže v minulosti obohatili štruktúru mesta pracovnými príležitosťami, ale podieľali sa tiež na formovaní futbalového klubu Spartak Trnava, ako aj na samotnom živote mesta.
Prehliadka Nepoznané miesta Regiónu Trnava je bezplatná, záujemcovia môžu prísť v sobotu 27. mája 2023 o 9:30 h. na parkovisko pred hlavnou bránou bývalých Trnavských automobilových závodov z Coburgovej ulice, kde na nich bude čakať sprievodca Miroslav Beňák.
FOTO: Miroslav Beňák
Ulož ako PDF