Starnutie obyvateľov Trnavy kopíruje trend v ostatných krajských mestách, podiel seniorov v meste prekročil hranicu 20 percent
Starnutie populácie je v krajských mestách viditeľnejšie ako v menších mestách a na vidieku. Počet a podiel seniorov – obyvateľov vo veku 65 a viac rokov – v nich rastie výraznejšie. Podľa údajov Štatistického úradu SR, ktoré zverejnili koncom októbra 2023, podiel seniorov medzi obyvateľmi Trnavy už presiahol dvadsať percent. Výrazne stúpa aj mediánový vek Trnavčanov.
Vývoj starnutia obyvateľstva a zmeny v demografickom zložení populácie možno vyjadriť prostredníctvom niekoľkých ukazovateľov.
Jedným z nich je podiel 65 – ročných a starších na celkovom obyvateľstve. Ďalším je mediánový vek.
Ilustračné foto: trnava-live.sk
Podiel seniorov na obyvateľstve
Najvyšší podiel seniorov z krajských miest má Trenčín (22,4 %). Hranicu podielu 20 % seniorov v štruktúre obyvateľov prekročili aj Banská Bystrica (21,5 %), Nitra (21,2 %) a Trnava (20,2 %).
Pre porovnanie, podiel obyvateľov vo veku 65 rokov a viac bol v roku 2010 v Trnave 11,6 percenta.
Mediánový vek
Výrazným spôsobom narastá aj mediánový vek Trnavčanov. Mediánový vek je vekom, ktorý rozdeľuje populáciu na dve rovnako početné skupiny – polovicu s nižším a polovicu s vyšším vekom ako je medián.
Kým v roku 2010 dosahovala jeho hodnota 38 rokov, v roku 2015 prekročil hranicu 40 rokov a v roku 2023 predstavuje už 43,80 roka.
S nárastom podielu poproduktívnej zložky obyvateľstva sa už dnes zaoberajú nielen štátne, ale aj samosprávne organizácie.
Zmeny v demografickej štruktúre vyvolávajú tlak na zvyšovanie nákladov a investícií do mestských či krajských sociálnych služieb, ako sú zariadenia opatrovateľskej služby, denné stacionáre, kluby dôchodcov, stravovacie zariadenia, noclahárne či zariadenia pre seniorov.
Vývoj mediánového veku obyvateľov Trnavy
Zdroj: ŠÚ SR
Ulož ako PDF