Vtáčia chrípka zasiahla veľkochov hydiny v Špačinciach
Šírenie vtáčej chrípky zasiahlo aj veľkochov hydiny v Špačinciach. Vysokopatogénna aviárna influenza – zjednodušene vtáčia chrípka – môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat a ľudí.
Podľa ministerstva pôdohospodárstva vtáčia chrípka postihla 24-tisíc kusov hydiny na farme Biogal v obci Špačince.
Predtým zistili výskyt na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno, ako aj na farme Veľká Častá.
„Predpokladaným zdrojom nákazy pre primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov,“ informovala Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Farma Biogal v Špačinciach
Ilustračné foto: trnava-live.sk
Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVSP) Trnava z dôvodu výskytu vtačej chrípky v katastri Špačiniec vydáva veterinárne opatrenie. Kompletné znenie si môžete stiahnuť TU.
Týka sa pásma ochrany, do ktorého spadá územie celej obce v okruhu 3 km a 10-kilometrového pásma dohľadu.
Vymedzené ochranné pásmo sa týka katastrálneho územia obcí Špačince, Dolná Krupá, Jaslovské Bohunice, Trnava a Malženice.
Pásmo dohľadu je vymedzené katastrami obcí: Horná Krupá, Horné Dubové, Dolné Dubové, Kátlovce, Radošovce, Veľké Kostoľany, Pečeňady, Žlkovce, Ratkovce, Trakovice, Bučany, Brestovany, Horné Lovčice, Biely Kostol, Šelpice, Zvončín, Suchá nad Parnou, Bohdanovce nad Trnavou, Boleráz.
Z dôvodu tohto opatrenia sú chovatelia do 13. februára 2024 povinní čo najskôr nahlásiť chovy hydiny a iného vtáctva chovaného v zajatí na podateľňu obecného úradu alebo priamo na RVSP Trnava.
Veterinárna správa nariaďuje všetkým chovateľom hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí:
– Umiestniť tieto mimo dosah voľne žijúceho vtáctva.
– Zabezpečiť zvýšenú hygieny pri styku z domácim a voľne žijúcim vtáctvom.
– Minimalizovať styk z hydinou a voľne žijúcim vtáctvom.
– Zakazuje sa manipulácia a premiestňovanie živého alebo uhynutého vtáctva a hydiny.
– Ďalej sa zakazuje premiestňovanie a vynášanie z pásma dohľadu produktov ako mäso, vajcia, podstielka a ostatné živočíšne produkty.
– V prípade akejkoľvek zmeny chovania, úhynu hydiny alebo voľne žijúceho vtáctva je potrebné okamžite kontaktovať regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
Ulož ako PDF