Na protest farmárov prišlo do Trnavy asi 150 strojov, poukazovali najmä na nezmyselnú byrokraciu
Na protest do Trnavy priviezli farmári z okolia mesta približne 150 kusov techniky. Asi dve hodiny blokovali za asistencie polície križovatku ulíc Hlboká – Bučianska – Špačinská – Rybníková, ako aj časť Rybníkovej ulice. Niektoré z traktorov a strojov odstavili na parkovisku vedľa Mestskej športovej haly. Protestné zhromaždenie poľnohospodárov prebehlo pokojne a bez akýchkoľvek konfliktov.
Desiatky traktorov farmárov z obcí v okolí Trnavy sa začali na križovatke zhromažďovať približne o pol jedenástej predpoludním, do mesta prichádzali z viacerých strán.
Slovenskí poľnohospodári spolu s farmármi z ďalších európskych krajín ohlásili protesty najmä pre veľké množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov, jej nereálne postavené zelené ciele či nedostatočnú ochranu európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít.
Zástupcovia organizátorov protestu, O. Šiatkovský na snímke v popredí
FOTO: trnava-live.sk
„Dohnala nás sem v podstate dlhodobá politika Európskej únie. Ide najmä o nezmyselné príkazy, ako je 5-percentné uhrovanie pôdy, biopásy, nezmyselná byrokracia a kontroly, pretože agronómovia dnes trávia viac času pri papierovaní ako na poli,“ skonštatoval Oliver Šiatkovský z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Trnave a predseda Poľnohospodárskeho výrobno obchodného družstva Madunice.
Protest podľa Šiatkovského ukázal, že podpora zo strany poľnohospodárov je obrovská. Členmi trnavskej RPPK je podľa jeho slov 90 percent farmárov, či ide o veľkých či menších poľnohospodárov.
Na otázku, či prináša Európska únia farmárom aj niečo pozitívne, Oliver Šiatkovský odpovedal: „Samozrejme. Sú tu platby na plochy, ale aj tie meškajú, pretože nastavili byrokratické kontroly tak, že agentúry nie sú schopné platby urobiť načas. Upozorňujeme na to, množstvo poľnohospodárov nemá vyplatené priame platby. Získavame aj podpory na projekty, do ktorých ale musíme investovať aj svoje nemalé prostriedky. To, že môžeme investovať je pozitívne, pretože často by sme neboli schopní to zaplatiť. Ale znova musím povedať, že vypracovať a zrealizovať projekt je veľmi náročné, najmä tí menší nemajú šancu to zvládnuť,“ priblížil.
Ako dodal, poľnohospodári nechcú protestmi znepríjemňovať ľuďom život, ale upozorniť na problémy, aby mohli seriózne hospodáriť a produkovať potraviny.
Protestnému zhromaždeniu sa prizerali desiatky okoloidúcich, veľkú radosť z farmárskej techniky mali najmä deti.
Do menšej slovnej výmeny názorov s jedným z protestujúcich sa dostal pán v stredných rokoch, ktorý prechádzajúc okolo poznamenal, že sa mu veľmi páči tento „autosalón moderných a drahých traktorov zaplatených z európskych peňazí“.
FOTOGALÉRIA – PROTEST FARMÁROV V TRNAVE, 22. februára 2024:
FOTO: Patrik Pokorný / trnava-live.sk