Podporu z participatívneho rozpočtu župy získa sedem projektov z okresu Trnava
Trnavský samosprávny kraj vyhodnotil piaty ročník župného participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj. Medzi najúspešnejších 30 občianskych a komunitných projektov župa prerozdelí sumu 100-tisíc eur, pričom maximálna výška pre jeden projekt je 4-tisíc eur. O finálnom zozname podporených projektov rozhodlo deliberatívne fórum, hlasujúca verejnosť ako aj predkladatelia projektov, ktorí sa hodnotili navzájom. Celý zoznam podporených projektov nájdete na webovej stránke Tvoríme kraj.
V okrese Trnava získa v roku 2024 podporu z participatívneho rozpočtu sedem projektov, v Trnavskom kraji uspelo 30 z celkového počtu 66 prihlásených.
V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty zo všetkých 66 projektov. Hlasovanie verejnosti malo 40-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór, ktorých váha bola 40 percent. Novinkou bolo rozhodovanie predkladateľov projektov navzájom, ktoré malo váhu 20 percent.
Do najúspešnejšieho projektu v okrese Trnava Nebojím sa zachrániť život je zapojená komunita dobrovoľníkov pôsobiacich v oblasti civilnej ochrany, zdravotníctva a záchranných zložiek
Ilustračné foto: Dobrovoľná civilná ochrana
Najviac hlasov v okrese Trnava získal projekt Nebojím sa zachrániť život, na druhom mieste skončil projekt Históriou k budúcnosti – 100. výročie založenia DHZ Bohdanovce nad Trnavou, tretiu priečku obsadil projekt Amatérsky stolný tenis pre deti, mládež a dospelých v trnavskom regióne.
„Pomoc osobe, ktorá ju potrebuje z dôvodu úrazu alebo náhlej zmeny zdravotného stavu nemusí byť vždy len doménou dospelých, ale tiež detí. Vzdelávaním ich môžeme pripraviť na situácie, ktoré môžu kedykoľvek nastať a naučiť ich, čo majú v takých situáciách robiť. Prostredníctvom vzdelávania a didaktických hier priblížime deťom, ktoré navštevujú školské zariadenia, oblasť poskytovania prvej pomoci a problematiku integrovaného záchranného systému, civilnej ochrany, ideu záchranárstva a tiež základné zásady bezpečného správania. To znamená vedieť pomôcť sebe, ale aj iným, pri ohrození či v núdzi, vedieť, ako ohrozeniu predchádzať a hlavne sa nebáť niekomu pomôcť,“ opisuje svoj úspešný projekt Dobrovoľná civilná ochrana.
Podporu v okrese Trnava získali aj projekty Vezmi ma z ulice – SOS pre mačky, Zážitková učebňa ZŠ s MŠ Zeleneč, Hrad Dobrá Voda – rozšírenie zverinca a lavičkostolíky a Inklúzia bez exkluzívnosti.
„Aktivity občianskej spoločnosti sme sa rozhodli podporovať aj napriek nepriaznivej makroekonomickej situácii. Prostredníctvom jedinečného participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj sme za päť rokov podporili až 255 projektov v sume 1,1 milióna eur. V tomto ročníku obyvatelia kraja rozhodli, že 100-tisíc eur prerozdelíme medzi 30 najatraktívnejších projektov z celkového počtu 66 prihlásených. V okrese Dunajská Streda sa bude realizovať sedem projektov, rovnako aj v okrese Trnava. V galantskom okrese podporíme šesť projektov, v piešťanskom a skalickom okrese po tri projekty. V okrese Hlohovec a v okrese Senica sa budú realizovať dva podporené projekty,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa vníma záujem verejnosti o veci verejné, o čom svedčí skoro 50-tisíc odovzdaných hlasov v aktuálnom ročníku.
Ulož ako PDF