Týždeň slovenských knižníc priniesol Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave najvyššie ocenenie v rámci Slovenska
Slovenská asociácia knižníc, ktorá ako nezávislé záujmové združenie združuje vyše 100 najvýznamnejších knižníc na Slovensku, pripravila už 25. ročník podujatia, propagujúceho knižnice a knihy – Týždeň slovenských knižníc.
V tomto roku nad ním prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Cieľom tohto podujatia je upriamovať pozornosť na nenahraditeľnú funkciu knižníc v spoločnosti. Poukázať na to, že nielen informujú a vzdelávajú, ale aj kráčajú s dobou, digitalizujú, pracujú s umelou inteligenciou, bojujú proti dezinformáciám.
Navyše, v roku 2024 sa knižnice s mottom: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – „Každý je iný, spoločne sme silní“ – predstavujú aj ako miesta oddychu a miesta stretávania komunít. Slávnostné otvorenie „Týždňa“ sa uskutočnilo 4. marca 2024 vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu.
Podľa tradície bolo spojené aj s odovzdávaním prestížnej ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK jednej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť, resp. za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v roku 2023.
Toto najvýznamnejšie ocenenie si odniesla Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave za realizáciu komunitného projektu VedoMost. Ocenenie „SAKAČIK“ prevzal riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič.
Ocenenie prevzal riaditeľ knižnice
FOTO: KJF
Prečo v tejto súťaži zvíťazila práve trnavská knižnica?
V roku 2023 vybudovala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave vďaka príspevku od zriaďovateľa – Trnavskej župy záhradnú čitáreň a zrevitalizovala knižničnú záhradu.
V snahe rozšíriť počet svojich návštevníkov a návštevníčiek popri pravidelných podujatiach vytvorila aj viacero pilotných komunitných stretnutí. V rámci dobrovoľníckej kampane knižnice získala z dobrovoľných nadšencov pre prácu s komunitami aj absolventa bakalárskeho štúdia biochémie Ondreja Tepalu, ktorý spolu s pracovníkmi knižnice stál za vznikom nového špecifického typu podujatia pre mladých vedecky orientovaných návštevníkov knižnice.
Práve na túto skupinu mladých ľudí sa knižnica po covidových obmedzeniach snažila hľadať vhodný formát. Projekt odštartoval na začiatku roka 2023 pod názvom VedoMost – určený tým, ktorí sa zaujímajú o VEDU, radi budujú MOSTy medzi ľuďmi, a zároveň chcú nadobudnúť nové a vzácne VEDOMOSTI.
Cieľom projektu bolo a je rozširovať a popularizovať vedecké poznatky a skúsenosti, poskytovať príležitosti na voľnočasové vzdelávanie a vzájomnú výmenu názorov v rôznych odborných oblastiach. Prostredníctvom komunity mladých vedátorov projekt umožňuje zapojenie do vedecko-popularizačnej činnosti či diskusiu o rozmanitých témach, poskytuje príležitosti na networkovanie medzi ľuďmi, vedcami a technikmi, vytvára možnosť spoznať nových ľudí s podobnými záujmami a taktiež aj získať cenné kontakty z odborných kruhov.
Počas roka 2023 sa uskutočnilo osem prednášok, diskusií, workshopov či rozhovorov s vysokoškolskými študentmi alebo expertmi z rozličných vedeckých/technických sfér, ktoré si rýchlo získali obľubu u širokého laického publika.
Podujatia sa realizujú v unikátnom novom objekte záhradnej čitárne knižnice, vybudovanom z prostriedkov zriaďovateľa v čiastke 370 – tisíc eur. Ide o ekologickú stavbu so zelenou strechou postavenou v záhrade knižnice, ktorá je v lete terasou prepojená priamo s prírodnou plochou záhrady.
Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave