Ako bude vyzerať Štefánikova ulica po rekonštrukcii? Prinášame podrobnosti z projektovej dokumentácie
Jednou z aktuálne najväčších pripravovaných akcií trnavskej radnice je komplexná obnova Štefánikovej ulice. Mesto Trnava podalo vo februári návrh na vydanie územného rozhodnutia, konanie na stavebnom úrade sa začalo v prvej polovici marca 2024. Po získaní rozhodnutia o umiestnení stavby môže mesto požiadať o vydanie stavebného povolenia. V tomto roku by sa mala uskutočniť aj verejná súťaž na zhotoviteľa stavebných prác.
„Ideálny variant vidím tak, že ak sa nám podarí získať v roku 2024 stavebné povolenie a aj uzavrieť verejnú súťaž na zhotoviteľa stavby, začala by sa rekonštrukcia v roku 2025,“ povedal nám primátor Bročka v novembri minulého roka.
S veľkými investíciami na Štefánikovej v tomto roku zatiaľ nepočíta ani mestský rozpočet. Predbežné náklady na obnovu historickej ulice v centre Trnavy sú stanovené na 3,5 milióna eur.
„Cieľom rekonštrukcie Štefánikovej ulice je vytvorenie reprezentatívnej ulice celomestského významu s dôrazom na jej význam v urbanistickej schéme mesta a pamiatkové hodnoty, zlepšiť peší pobytový charakter hlavnej severo-južnej osi historického jadra a úprava ulice vzhľadom na možnosť usporadúvania spoločenských a kultúrnych akcií,“ konštatuje mesto v predloženom zámere.
Štefánikova ulica
FOTO: trnava-live.sk
Zásadnou zmenou po rekonštrukcii bude režim pešej zóny, vjazd bude povolený len dopravnej obsluhe a rezidentom. Štefánikova ulica plynule nadviaže na Trojičné námestie a Hlavnú ulicu.
V centre Trnavy tak vznikne takmer kilometer dlhý mestský bulvár od Knižnice Juraja Fándlyho cez Námestie SNP, Hlavnú, Trojičné námestie až po Štefánikovu.
Podrobnosti približuje projektová dokumentácia
O tom, ako by mala vyzerať Štefánikova ulica po rekonštrukcii, mnohé napovedia nielen vizualizácie, ktoré radnica zverejnila už pred časom, ale aj sprievodný text investičného zámeru, ktorý mesto predložilo v rámci schvaľovacieho procesu na územné konanie.
Celkovou obnovou prejde úsek od križovatky s Rybníkovou ulicou po Mestskú vežu s dĺžkou približne 430 metrov.
Na chodníky a komunikácie bude použitá dlažba z prírodného kameňa v kombinácii veľkoformátových dlažieb a dlažobných kociek.
Z dopravného hľadiska zostane nezmenený režim od križovatky s Rybníkovou ulicou po križovatku s Františkánskou a Hornými baštami. Vjazd bude povolený po objekty Max Plaza či bývalý hotel Apollo, kde zostane zachovaných 16 parkovacích miest.
Vodiči budú môcť zaparkovať na Rybníkovej ulici, v areáli cukrovaru či v jednej z viacerých podzemných garáži v centre mesta.
Pohľad od Trojičného námestia pri Mestskej veži
ZDROJ: Mesto Trnava
Z pohľadu dispozičného riešenia ulice budú chodníky pre peších umiestnené tak ako dnes popri fasádach objektov na oboch stranách.
Približne stredom ulice je trasovaná obojsmerná komunikácia so šírkou 6 metrov, ktorá má byť zdieľaná s chodcami a cyklistami.
Medzi stredovou komunikáciou a chodníkmi nahradí existujúce pozdĺžne parkovacie miesta pobytový medzipruh. Umiestnené tu bude nové verejné osvetlenie, uličné stromoradie, prvky mobiliáru, výtvarné objekty, vonkajšie terasy prevádzok či stánky počas podujatí.
Pred objektom kostola Najsvätejšej trojice vznikne reprezentačný priestor v podobe malého námestia. Predstavou mesta je, že v budúcnosti môže byť využívaný na komunitné, spoločenské a kultúrne akcie.
Novinkou bude aj menšia fontána na ploche asi 22 metrov štvorcových, ktorá má byť situovaná pred budovou štátneho archívu. Doplniť ju má výtvarné dielo.
Pohľad na Štefánikovu ulicu od križovatky s Františkánskou a Hornými baštami
ZDROJ: Mesto Trnava
Pri križovatke s Františkánskou ulicou a Hornými baštami vznikne prezentácia nezachovanej Hornej brány a hradobného systému, riešená bude prevažne v úrovni terénu použitím kvalitnej exteriérovej tehly.
Na Štefánikovej ulici je navrhnutých 53 nových stromov, výsadbe bude predchádzať výrub drevín na základe spracovaného posudku.
Vegetačné úpravy prinesú aj nové trvalkové záhony či zelené plochy s trávnikmi, súčasťou projektu je inštalácia závlahového systému.
Na novej pešej zóne inštalujú aj dve hmlové fontány určené na ochladzovanie prostredia.
Systém odvodnenia ulice je navrhnutý v zmysle filozofie zadržiavania vody v území vytvorením „zelených pásov“. Riešenie umožní zachytenie a vsakovanie dažďových vôd zo spevnených plôch.
Z pohľadu mobiliáru je navrhnutých 23 lavičiek, 17 prvkov na sedenie, dve fontány s pitnou vodou, 15 odpadkových košov či 56 stojanov na bicykle. Lampy verejného osvetlenia v historickom štýle budú dizajnované v súlade so schváleným typom pre centrálnu mestskú zónu.
Súčasťou technických doplnkov je aj kamerový systém a zabudované ozvučenie pre kultúrne a spoločenské akcie.
Počíta sa tiež s nasvietením kostola, fontány a nového umeleckého diela pred budovou archívu.
Nevyhnutnou súčasťou rekonštrukcie Štefánikovej ulice budú prekládky inžinierskych sietí, ako je plynovod, vodovod či rozvody elektriny, ako aj archeologický a architektonicko -historický výskum.
Priestor pred kostolom
ZDROJ: Mesto Trnava
Pri budove štátneho archívu vznikne menšia fontána
ZDROJ: Mesto Trnava
Ulož ako PDF