Od roku 2008 opustená Pracháreň začne písať novú kapitolu. Obnova meštianskeho domu sa začne onedlho
Trnavská radnica obdržala od Ministerstva dopravy a výstavby SR podpísanú zmluvu o poskytnutí prostriedkov mechanizmu z plánu obnovy na rekonštrukciu Prachárne, zverejnili ju v utorok 12. marca 2024. Znamená to, že v horizonte niekoľkých týždňov odštartuje dlho očakávaná komplexná obnova meštianskeho domu v centre Trnavy, ktorý je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.
Meškanie podpísanej zmluvy z ministerstva spôsobilo odklad začiatku stavebných prác. Mesto pôvodne počítalo, že rekonštrukcia sa začne hneď po novom roku.
Primátor Peter Bročka pre trnava-live.sk potvrdil, že radnica po obdržaní zmluvy kontaktovala spoločnosť Metrostav, ktorá v októbri minulého roka uspela vo verejnej súťaži a bude zhotoviteľom rekonštrukcie objektu, v záujme stanovenia začiatku termínu stavebných prác.
Investičné náklady na obnovu Prachárne stanovené zmluvou o dielo so zhotoviteľom predstavujú 4,24 milióna eur s DPH.
Viac ako 50 % oprávnených výdavkov zaplatia zdroje Európskej únie, konkrétne 2,31 milióna eur.
Stavebné práce majú trvať 12 mesiacov.
Objekt Prachárne v roku 2023
FOTO: trnava-live.sk
Historicky výnimočný objekt Prachárne je nevyužívaný od roku 2008, kedy ju opustil posledný nájomca a zanechal ju v dezolátnom stave.
Viaceré pokusy a nápady z uplynulej dekády o predaj či prenájom budovy subjektu, ktorý by dom najprv zrekonštruoval, skončili bez výsledku.
Mesto Trnava do Prachárne najviac investovalo v druhej polovici 90. rokov, náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 70 miliónov korún, teda asi 2,3 milióna eur.
V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.
Po rekonštrukcii bude slúžiť pre účely divadla pre deti a mládež, ktoré bude prevádzkovať mesto.
Sála bude situovaná v časti objektu od Radlinského ulice. Divadlo bude mať sálu s kapacitou osemdesiat divákov a prácu by v ňom malo nájsť dvanásť zamestnancov.
Projekt je riešený s prepojením s budovou Divadla Jána Palárika na úrovni druhého nadzemného podlažia. Vznikne symbióza kultúrnej inštitúcie mesta s krajským divadlom.
Počíta sa aj s prevádzkou kaviarne na prízemí, prípadne vínnej pivnice v suteréne.
„Výsledkom obnovy a revitalizácie kultúrnej pamiatky meštiansky dom Pracháreň je zlepšenie stavebnotechnického stavu budovy, pričom sa zlepší aj jej energetická hospodárnosť. Revitalizáciou meštianskeho domu Pracháreň predĺžime jeho životnosť, zachováme kultúrne dedičstvo a rozšírime možnosti opätovného využívania tejto ikonickej budovy obyvateľom mesta a širšej verejnosti,“ skonštatovalo mesto Trnava.
Tehlový objekt Prachárne bol postavený okolo roku 1500 v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Vizualizácia zrevitalizovaného meštianskeho domu Pracháreň podľa návrhu autorov Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD; Mgr. art. Martin Varga, PhD; Ing. arch. Martin Kvitkovský – členovia Bellušových ateliérov FaDSTU v Bratislave. Vytvoril ateliér ô.