Bociany sa vracajú, prílet vtákov z Afriky hlásia pozorovatelia zo Špačiniec
S blížiacim sa príchodom jari sa zapĺňajú v trnavskom regióne hniezda bocianov bielych. Po prekonaní svojej niekoľko tisíc kilometrov dlhej cesty z Afriky budú klepotom zobákov vítať svojich partnerov a pripravovať sa na hniezdenie.
Ako priblížila Zuzana Lackovičová z trnavskej pobočky Slovenskej ornitologickej spoloočnosti (SOS) / BirdLife Slovensko, v Trnavskom kraji je väčšina aktívnych bocianích hniezd koncentrovaná na juhu, v okolí Dunajskej Stredy.
Nájsť ich môžeme aj v obciach na Záhorí, a niekoľko aj v blízkosti Trnavy – v Bielom Kostole, Oravnom, alebo Brestovanoch, taktiež vo Vrbovom, alebo v Dolnom Trhovišti a v Špačinciach.
Práve v Špačinciach, na okraji obce pri poľnohospodárskom areáli, ktorý domáci volajú Pálenica, ohlásili miestni pozorovatelia prílet bocianov už v piatok 15. marca 2024.
Na archívnej snímke z augusta 2020 prvá rodinka bocianov, ktorá obývala obnovené hniezdo v Špačinciach v roku 2020
FOTO: Patrik Pokorný / trnava-live.sk
Bocianie hniezdo sa nedá prehliadnuť. Je tvorené kopu konárov a vetvičiek, a keďže ho bociany využívajú opakovane, po niekoľkých rokoch môže dosahovať výšku až 2 metre a hmotnosť 1500 kg. Býva umiestnené vo výške, na strechách, komínoch, na stromoch, alebo na stĺpoch elektrického vedenia.
Špačinské hniezdo obnovili nadšenci v roku 2020. Historicky hniezdili bociany v obci celé desaťročia na komíne bývalej Pálenice, ten však zbúrali.
V snahe opäť prilákať tieto krásne vtáky do obce, vznikla iniciatíva, vďaka ktorej vzniklo len niekoľko desiatok metrov od zbúraného komína náhradné bocianie hniezdo.
Svojich obyvateľov našlo prakticky okamžite, v apríli 2020.
„Bociany prekonajú neuveriteľné vzdialenosti, aby u nás priviedli na svet nové potomstvo. Ich zimoviská sa nachádzajú v subsaharskej Afrike. Jesenná migrácia vedie asi 6500 kilometrov do Čadu, Sudánu či Etiópie, kde bociany biele začínajú zimovať. Neskôr, asi v polovici zimovania, sa púšťajú ďalej na juh. Obľubujú šíre africké savany a mokrade naprieč krajinami ako Keňa, Tanzánia, Malawi, Botswana, Zimbabwe, Mozambik až po Juhoafrickú republiku. K dosiahnutiu najjužnejších zimovísk preletia viac ako 15 000 km,“ skonštatovala Zuzana Lackovičová.
Ako ďalej pripomenula, počas tejto dlhej cesty čelia bociany rôznym nástrahám ako je vyčerpanie, nedostatok potravy, no najviac znepokojivým je ilegálny lov.
V minulosti však práve postrelený bocian dopomohol odhaliť tajomstvo vtáčej migrácie. V roku 1822 bol v Nemecku nájdený jedinec, ktorý mal v krku zaseknutý africký šíp. Doletel s ním až z rovníkovej Afriky, čím poodhalil ľudstvu záhadu, kam miznú bociany na zimu.
Rok 2024 je pre bociany biele významný, nakoľko bude v celom areáli jeho rozšírenia prebiehať medzinárodné sčítanie hniezd a mláďat, ktoré koordinuje Naturschutzbund Deutschland (NABU) v spolupráci s BirdLife International.
Partnerom a koordinátorom sčítania na našom území je Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Zapojiť sa môže aj verejnosť prostredníctvom zadávania údajov cez stránku bociany.sk.
Špačinské hniezdo v roku 2022
FOTO: Patrik Pokorný / trnava-live.sk
Ulož ako PDF