Beseda v záhradnej čitárni: Desaťkrát gulag s autorom Petrom Juščákom
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s o.z. Občiansky klub Trnava pozýva vo štvrtok 21. marca na stretnutie s Petrom Juščákom.
Rozhlasový pracovník, reportér Literárneho týždenníka, redaktor Smeny a Sme, pracovník Ústavu pamäti národa a v súčasnosti majiteľ firmy venujúci sa technologickému inžinieringu v Bratislave je autorom viacerých významných diel.
Už v roku 1986 získal Cenu Ivana Kraska za najlepší debut zbierkou poviedok Komu ujde vlak, v roku 1989 vydal román V očiach soľ, v roku 1996 zbierku poviedok Milovanie so sochou Miriam, z roku 1998 je jeho román Som Ťukot.
V roku 2005 mu vyšla zbierka humoristických poviedok Návod na použitie zvyšnej časti života a v roku 2014 román … a nezabudni na labute!, za ktorý získal Cenu Obce spisovateľov Slovenska, Cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska a bol nominovaný v desiatke finalistov o Cenu Anasoft litera 2015. Z roku 2018 je jeho román Balkan blues. Juščák píše i literatúru faktu, spomenieme opísané osudy občanov Československa, odvlečených do pracovných táborov GULAG v ZSSR pod názvom Odvlečení (2001, 2011) a Michal Kováč a jeho bremeno, esej o prvom slovenskom prezidentovi (2003).
Naposledy sa v Knižnici Juraja Fándlyho predstavil v roku 2020 so sugestívnym románom …a nezabudni na labute!, v ktorom majstrovsky vyrozprával príbeh Ireny a jej súputničiek, ktoré zakúsili peklo sovietskych táborov NKVD po 2. svetovej vojne.
Vo štvrtok 21. marca 2024 bude s Pavlom Tomašovičom, riaditeľom knižnice, v záhradnej čitárni besedovať na podobnú tému.
V roku 2023 vyšla jeho kniha Desaťkrát Gulag, ktorá obsahuje desať príbehov z týchto lágrov. Ide o publicisticko-dokumentárnu knihu desiatich mimoriadnych príbehov občanov, ktorí boli zo svojich domovov zavlečení do pracovných táborov GULAG v ZSSR.
Kniha koncipovaná ako ilustrácia náročnej témy na príkladoch charakteristických osudov jednotlivcov doposiaľ na Slovensku nevyšla a je ojedinelým projektom aj medzi podobnou literatúrou v okolitých krajinách. Peter Juščák sa témou deportácií zaoberá tridsať rokov, jeho rukopis prináša dramatické osudy, na ktorých je možné ilustrovať celú problematiku deportácií. Každý z opísaných osudov je niečím charakteristický a zvláštny a je doložený množstvom dokumentárnych podkladov.
Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave