Vplyv sociálnych a digitálnych médií na staršiu generáciu
Sociálne médiá sa stali pevným komunikačným nástrojom naprieč generáciami. Kým mladí ľudia sa s internetom, aplikáciami a sociálnymi médiami stretávajú prakticky od detstva, pre staršiu generáciu ide stále často o nové technológie. A tie so sebou prinášajú pre mnohých seniorov negatívne dôsledky.
Sociálne siete umožňujú starším ľuďom udržiavať kontakt s rodinou a priateľmi na diaľku, čo je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí žijú ďalej od svojich blízkych.
Mnohé platformy ponúkajú skupiny a komunity zamerané na rôzne záujmy, čo umožňuje starším ľuďom spoznať nových ľudí a rozšíriť si obzory. Sociálne siete sú zdrojom aktuálnych informácií o dianí vo svete, čo umožňuje starším ľuďom zostať v obraze.
Niektorí seniori využívajú sociálne siete na zdieľanie svojich záujmov, tvorbu obsahu alebo na podporu rôznych iniciatív. Aktívne využívanie sociálnych sietí môže prispieť k zlepšeniu pamäti, koncentrácie a iných kognitívnych funkcií.
Digitálne médiá a sociálne siete sa môžu stať pre seniorov aj veľkým rizikom a v mnohých prípadoch aj pascou.
Nie všetci seniori sú rovnako zdatní v používaní moderných technológií a môžu mať problémy s overovaním informácií. K väčšej náchylnosti na manipuláciu môže viesť aj osamelosť.
Ilustračné foto: Pexels
Sociálne siete často prezentujú idealizovaný obraz života, čo môže viesť k pocitu nedostatočnosti a porovnávaniu sa s inými.
Aj starší ľudia sa stávajú terčom kyberšikany, čo môže mať negatívny vplyv na ich psychické zdravie.
Mnoho seniorov sa stalo otrokom sociálnych sietí, čo môže viesť k závislosti a zanedbávaniu iných oblastí života.
Odborníci upozorňujú aj na skutočnosť, že starší ľudia môžu byť ľahšie obeťami dezinformácií a hoaxov, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach.
Veľké nebezpečenstvo plynúce z neskúsenosti predstavuje zdieľanie osobných údajov na sociálnych sieťach .
Tvorcovia hoaxov a podvodníci sa špecializujú na seniorov
Správy o starších ľuďoch, ktorí sa stali obeťami podvodníkov, nie sú žiadnou výnimkou. Mnohí seniori doslova prišli tisíce až desaťtisíce eur zo svojich úspor.
Hoci najčastejšie kontaktujú páchatelia svoje obete telefonicky, v mnohých prípadoch si svoje obete vyhliadli práve vďaka vystupovaniu seniorov na sociálnych sieťach.
Čoraz väčšiu hrozbu predstavujú dezinformácie, najmä pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú seniori.
Problém si uvedomuje aj slovenská polícia, ktorá využíva rôzne programy a kampane, ktoré majú seniorov ochrániť pred podvodníkmi, skrývajúcich sa za falošné správy a informácie.
Ulož ako PDFAko sa chrániť pred podvodmi?
Buďte opatrní: Nikdy neposkytujte osobné údaje alebo peniaze neznámym osobám.
Overujte si informácie: Pred akýmkoľvek rozhodnutím si informácie overte u dôveryhodného zdroja.
Kontaktujte rodinu alebo priateľov: Ak máte pochybnosti, poraďte sa s niekým, komu dôverujete.
Nahláste podozrenie na políciu: Ak ste sa stali obeťou podvodu alebo máte podozrenie na podvodné konanie, ihneď kontaktujte políciu.