Mesto Trnava hľadá nájomcu kaviarne v historickom objekte Prachárne
Mesto Trnava hľadá nájomcu kaviarne v historickom objekte Prachárne. Meštiansky dom zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukciou, stavebné práce by mali byť ukončené v priebehu jari 2025.
Trnavská radnica stanovila minimálne ročné nájomné vo výške 16 451 eur.
Priestory budúcej kaviarne v obnovenej Prachárni chce mesto prenajať tomu, kto prinesie „originálny a hodnotný koncept“.
Investičné náklady na obnovu Prachárne stanovené zmluvou o dielo so zhotoviteľom predstavujú 4,24 milióna eur s DPH.
Viac ako 50 % oprávnených výdavkov zaplatia zdroje Európskej únie, konkrétne 2,31 milióna eur.
Vizualizácia: Mesto Trnava
Historicky výnimočný objekt Prachárne je nevyužívaný od roku 2008, kedy ju opustil posledný nájomca a zanechal ju v dezolátnom stave.
Viaceré pokusy a nápady z uplynulej dekády o predaj či prenájom budovy subjektu, ktorý by dom najprv zrekonštruoval, skončili bez výsledku.
Mesto Trnava do Prachárne investovalo aj v druhej polovici 90. rokov, náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 70 miliónov korún, teda asi 2,3 milióna eur.
V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.
Po rekonštrukcii bude slúžiť pre účely divadla pre deti a mládež, ktoré bude prevádzkovať mesto.
Sála bude situovaná v časti objektu od Radlinského ulice. Divadlo bude mať sálu s kapacitou osemdesiat divákov a prácu by v ňom malo nájsť dvanásť zamestnancov.
Projekt je riešený s prepojením s budovou Divadla Jána Palárika na úrovni druhého nadzemného podlažia. Vznikne symbióza kultúrnej inštitúcie mesta s krajským divadlom.
Počíta sa aj s prevádzkou kaviarne na prízemí, prípadne vínnej pivnice v suteréne.
Tehlový objekt Prachárne bol postavený okolo roku 1500 v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Ulož ako PDF