Trnavské osvetové stredisko pozýva na otvorenie výstavy diel umelcov z nášho regiónu Emílie Krivosudskej, Juraja Klepáča a Jána Lukačoviča
Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja 23. augusta 2024 o 17.00 h slávnostne otvorí vo výstavnom priestore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu výtvarných diel a drevených plastík. Výstava je venovaná trom jubilantom – neprofesionálnym výtvarníkom z regiónu: Emílii Krivosudskej, Jurajovi Klepáčovi a Jánovi Lukačovičovi a je súčasťou projektu „KreaTiviTa 2024“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je i hlavným partnerom projektu.
Výstavnú kolekciu, ktorú tvorí 70 výtvarných diel a 30 drevených plastík, majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 30. októbra 2024.
Emília Krivosudská: Zimná krajinka
Emília Krivosudská žije a tvorí v Križovanoch nad Dudváhom. Výtvarnému umeniu sa venuje od detstva. Navštevovala výtvarný odbor na Ľudovej škole umenia v Trnave a neskôr ateliér akad. sochára Josepha Jurču. Maľbe sa venovala na tvorivých stretnutiach pod vedením Petra Čambála a v období rokov 1996 – 2007 sa zúčastňovala výtvarných workshopov v Trnavskom osvetovom stredisku pod vedením akad. maliarky Hildy Hyllovej.
Keďže vykonávala prácu laborantky v nemocnici na toxikológii, uvoľnenie a relax od náročnej práce našla práve vo výtvarnom umení. Viac ako štyridsať rokov prezentuje svoju tvorbu na súťažiach a výstavách neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde je od začiatku vysoko hodnotená odbornou porotou.
Podľa slov kurátora výstavy Milana Rašlu „jej obrazy zaujmú čistou farebnosťou a premyslenou kompozíciou”.
Svojimi olejomaľbami, prevažne trnavského vidieka, zdôrazňuje svoju lásku k rodnému kraju, ale aj úspešne reprezentuje trnavský región a kraj na celoslovenských výstavách. Mnohé obrazy z ateliéru pani Krivosudskej skrášľujú interiéry návštevníkov výstav, na ktorých sa prezentovala. Pred desiatimi rokmi sa uskutočnila jej autorská výstava vo výstavných priestoroch Bratislavského hradu.
Juraj Klepáč: Ulica
Juraj Klepáč vyštudoval jadrovú fyziku na ČVUT v Prahe. V Trnave žije od roku 1979, keď nastúpil ako jadrový fyzik do VÚJE v Jaslovských Bohuniciach. Výtvarnému umeniu sa začal intenzívne venovať v roku 2005, keď pripojil k skupine trnavských výtvarníkov „Patistov“ stretávajúcich sa v ateliéri akad. sochára Josepha Jurču, ale bohužiaľ až po smrti majstra Jurču.
Základy maľby získaval aj na výtvarných workshopoch u akad. maliarky Hildy Hyllovej v Trnavskom osvetovom stredisku a neskôr navštevoval súkromnú umeleckú školu Pablo v Trnave pod vedením Miloša Čápku. Zo svetového výtvarného umenia inklinuje k impresionistom a aj napriek svojmu technickému založeniu by sa chcel priblížiť k ich uvoľnenému štýlu. V jeho tvorbe dominujú mestské motívy, architektonické zákutia Trnavy, krajinomaľba, ale taktiež figurálne kompozície.
„Jeho Trnavy nie sú turistické pohľadnice, ale obrazy hľadania nekonvenčných pohľadov na mestské teritórium napríklad v cykle Trnava trochu inak, v ktorom sa snúbi narábanie so svetlom, s impresionizmom a bádateľskou povahou autora,” konštatoval kurátor výstavy Milan Rašla.
Klepáč sa každoročne zúčastňuje súťažnej výstavy Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde získal viaceré ocenenia a prezentoval trnavský región v kraji a na Slovensku.
Dielo Jána Lukačoviča
Umelecký rezbár Ján Lukačovič v súčasnosti žije i tvorí v Chtelnici. Drevorezbe sa venuje približne od roku 1975, no už v mladosti sa prejavoval u neho zmysel pre umenie a výrazne ho ovplyvnili návštevy v ateliéri kamarátovho otca, sochára pod Slavínom, kde mali pôsobisko všetci vtedajší umelci.
Už ako rezbár začiatočník sa snažil vytvoriť svoj vlastný štýl a vlastný spôsob spracovania dreva. Inšpiruje sa dielami iných umelcov, aj prácami svojich kolegov, no napriek tomu si zachováva svoj vlastný rezbársky názor.
Pracuje so všetkými druhmi dreva, ktoré sú dostupné a vhodné na rezbárske práce. Z drevených plastík sa snaží vytvárať obsahové celky ako napríklad: „Rok vinára“, „Muzikanti“, „Poľnohospodári“, „Rodina“, ale stvárnil aj postavy významných historických osobností Slovenska – Ľ. Štúr, Sv. Cyril a Metod, Móric Beňovský, Ján Hollý a iní.
Od roku 2003 je členom umeleckého združenia SPOROFA v Bratislave, pôsobiacej pri ÚĽUVe, s ktorou sa prezentoval na viac ako 40 výstavách organizovaných na Slovensku i v zahraničí. Je členom Výtvarného klubu pri MsKS v Piešťanoch a v roku 2013 založil v Chtelnici združenie KRUH – Klub regionálneho umenia a histórie, v ktorom je podpredseda. Klub združuje výtvarníkov z celého okolia a výrazne prispieva svojom činnosťou k rozvoju umenia a zachovaniu tradícií v regióne. Každoročne sa zúčastňuje súťažnej výstavy Trnavská paleta a Výtvarné spektrum, kde získal viaceré ocenenia a reprezentoval náš kraj na Slovensku.
Milada Kotlebová
Trnavské osvetové stredisko