Fakultná nemocnica dokončila modernizáciu troch pracovísk v Pavilóne chirurgických disciplín
Fakultná nemocnica Trnava ukončila v druhej polovici augusta 2024 veľkú rekonštrukciu prízemia Pavilónu chirurgických disciplín FN Trnava, počas ktorej zmodernizovala Urologickú kliniku FN Trnava, Gastroenterologické centrum FN Trnava a Chirurgicko-proktologické centrum FN Trnava.
„Dokončili sme rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa dotkla troch pracovísk, a to so zameraním na urológiu, gastroenterológiu, proktológiu a chirurgiu. Pacientom sa tak zlepší a skvalitní poskytovaná zdravotná starostlivosť,“ uviedol riaditeľ FN Trnava Daniel Žitňan.
Ministerka Dolinková počas odovzdávania centier v trnavskej nemocnici v sprievode riaditeľa FN Žitňaňa (prvý zľava)
FOTO: FN Trnava
Na odovzdávaní zmodernizovaných centier sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.
„Každá rekonštrukcia a modernizácia zdravotníckych zariadení naprieč celým Slovenskom prináša rozvoj nášho zdravotníctva a je kľúčová pre skvalitňovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Naši pacienti si zaslúžia, aby o nich bolo špičkovo postarané. Zároveň nezabúdajme ani na lekárov, sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov. Atraktivitou prostredia a moderným technickým vybavením môžeme prispieť k ich motivácii a chuti zostať pracovať v našich slovenských nemocniciach,“ povedala.
Prvá etapa sa týkala ambulantnej časti Urologickej kliniky FN Trnava. Zmenou dispozície vznikol priestor na vytvorenie zákrokovej miestnosti aj s príslušným zázemím (dezinfekčná miestnosť, sklad a filter). Zákroková miestnosť je technicky plne vybavená na komplexné riešenie najčastejších urologických ochorení – močových kameňov.
Súčasťou rekonštrukcie bola aj inštalácia nového litotriptoru. Urologický litotriptor je zariadenie používané na liečbu obličkových a močových kameňov pomocou tzv. extrakorporálnej rázovej vlny litotripsie (ESWL). Táto metóda neinvazívne rozbíja močové kamene pomocou rázových vĺn. Prístroj bude využívaný aj v spolupráci s gastroenterológmi, pri riešení komplikovaných kameňov (konkrementov) v pankrease.
FOTO: FN Trnava
Druhá a tretia etapa sa týkala dvoch centier, konkrétne išlo o Chirurgicko-proktologické centrum FN Trnava a Gastroenterologické centrum FN Trnava.
Cieľom Chirurgicko-proktologického centra FN Trnava je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti v odbore všeobecná chirurgia, ako aj v subšpecializáciách, ktorým sa u nás zvlášť venujeme, a to mamologická chirurgia (chirurgia prsníka), metabolicko-bariatrická chirurgia a endokrinochirurgia (zvlášť chirurgia štítnej žľazy).
Osobitnou a najdôležitejšou časťou centra je samotná proktológia (resp. koloproktológia), ktorá sa zaoberá diagnostikou a liečbou pacientov s benígnymi, malígnymi a funkčnými ochoreniami konečníka (prípadne celého hrubého čreva). Súčasťou centra je samostatná proktologická ambulancia a ambulancia pre funkčnú diagnostiku a rehabilitáciu ochorení panvového dna.
Súčasťou rekonštrukcie v Chirurgicko-proktologickom centre FN Trnava bolo vybudovanie novej zákrokovej sály s dvoma pooperačnými lôžkami, ktorá bude slúžiť na realizáciu jednoduchších operácií v lokálnej i krátkej celkovej anestéze. Okrem rekonštrukcie bolo centrum doplnené aj o novú zdravotnícku techniku.
Ide o komplexnú výbavu zákrokovej sály (elektrokoagulačný systém, chirurgické odsávačky, nástrojové sety, operačné lôžko a anesteziologický prístroj), videorektoskop, endosonografický prístroj s transrektálnou sondou, anorektálna a pažeráková manometria, biofeedback a neurostimulačné prístroje.
V spolupráci s gastroenterológmi sa rozvinula funkčná diagnostika motilitných porúch tráviaceho traktu a to hlavne vďaka vysokorozlišovacej manometrii pre horný, ako aj dolný tráviaci trakt.
FOTO: FN Trnava
V poslednej fáze sa rekonštruovalo Gastroenterologické centrum FN Trnava. Priestory pozostávajú z ambulancií, kde pacienti budú podstupovať predovšetkým endoskopické vyšetrenia tráviaceho a hepatobiliárneho systému. Nové ambulancie prinášajú technické vylepšenia, ktoré uľahčia prácu lekárom a sestrám.
Zabezpečia poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre veľký počet pacientov aj mimo spádovej oblasti nemocnice. Dôraz sa kládol aj na vysoké hygienické štandardy pri plne automatizovanom reprocesingu endoskopov. Na oddelení je nainštalovaný dekontaminačný drez, ktorý je svojho druhu jediný na Slovensku.
V rámci priestorov bola vytvorená špecializovaná gastroskopická a kolonoskopická miestnosť. V súlade so štandardmi vyspelých krajín bola integrovaná aj endosonografia v kombinácii s RTG prístrojom, čo umožní rýchlejšiu a efektívnejšiu liečbu pre mnohých pacientov nášho kraja i v celoslovenskom meradle.
Neoddeliteľnou súčasťou nových priestorov je aj pozákroková (dospávacia) miestnosť, ktorá poskytne pacientom potrebný oddych po zákroku s monitorovaným lôžkom.
Ulož ako PDF