Trnavská poetika pokračuje po prázdninách stretnutím s Ivanom Štrpkom
Jesennú Trnavskú poetiku otvorí 5. septembra 2024 o 17,00 hod. v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave stretnutie s básnikom, prozaikom, textárom a členom básnickej skupiny Osamelí bežci Ivanom Štrpkom. Moderátor Martin Jurčo ho pozval na besedu pri príležitosti jeho životného jubilea, takže sa určite bude bilancovať.
Hlohovčan, básnik, prozaik a textár Ivan Štrpka, „osamelý bežec“ sa už v šesťdesiatych rokoch 20. storočia v manifeste spolu s Ivanom Laučíkom a Petrom Repkom vyhranili voči vtedajším oficiálnym hodnotám, komunizmus označili za abstraktný pojem pre svoju generáciu, odmietli nielen tvorbu niektorých básnikov staršej generácie, ale aj zasahovanie ideológie do literatúry. To malo za následok, že po nástupe normalizácie sa Štrpka vynútene knižne odmlčal na 10 rokov.
Po tejto prestávke, ktorú ako textár strávil v priam dokonalej umeleckej symbióze s Dežom Ursinym (textársky sa podieľal na jeho jedenástich albumoch), knižne publikoval svoje básne v roku 1981 v zbierke Teraz a iné ostrovy. O rok neskôr sa prezentoval zbierkou Pred premenou. V roku 1985 mu vyšla zbierka Správy z jablka a o tri roky neskôr aj kniha básní Všetko je v škrupinke.
Po roku 1989 vydal najproduktívnejší osamelý bežec zbierky: Krásny nahý svet (1990), Rovinsko juhozápad (1995), Smrť matky (1995). V roku 1997 mu vyšli zbierky Medzihry: Bábky kratšie o hlavu a Majster Mu a ženské hlasy. Ako básnické skladby sú koncipované knihy Hlasy a iné básne (2004) a Tichá ruža (2006). Zbierku básní s názvom Kam plášť, tam vietor vydal Štrpka v roku 2018.
Ako prozaik sa predstavil románom s autobiografickými prvkami Rukojemník (1999). V knihe Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (1995) zasa sústredil články a úvahy publikované v Kultúrnom živote počas svojho porevolučného (1989) pôsobenia v redakcii a z relácie Slovenského rozhlasu Živé slová. Reagoval v nich na aktuálne spoločensko–politické dianie.
Tvorbu Ivana Štrpku ohodnotili Cenou Ivana Krasku za debut (1969), Cenou asociácie spisovateľských organizácií Slovenska (1995), Cenou Dominika Tatarku (1997), Cenou Tatra banky za umenie (2003), Cenou Jána Ondruša (2004).
Na podujatí, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, vystúpi slovenská bluesová stálica, niekoľkonásobná držiteľka titulu Najlepšia speváčka roka, mnohými označovaná aj ako prvá dáma bluesu na Slovensku Silvia Josifoska a hudobník Pavol Bereza.
Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave