Špačinčania opäť ukázali pozitívny vzťah k prírode. Vysadili novú alej, v obci pribudli desiatky ovocných stromov
Špačinčania vysadili v obecnom chotári päťdesiat ovocných stromov. Vznikla tak nová Alej Špačinčanov. Iniciátorom akcie bolo miestne Združenie za Naše Špačince.
V sobotu 16. novembra 2024 sa uskutočnila pri poľnej ceste na okraji Špačiniec v smere do Jaslovských Bohuníc výsadba nových ovocných stromov.
Asi štyri desiatky dobrovoľníkov z radov obyvateľov vysadili spoločnými silami 50 stromov.
Stromy spoločnými silami vysadili samotní obyvatelia obce
FOTO: Tatiana Podmaková
„Osobne som sa najviac potešila, keď nám na výsadbu prišlo pomôcť veľmi veľa Špačinčanov, ale najmä rodinky s malými deťmi, ktoré si so sebou priniesli detské záhradné náradie. Pomáhali, kopali jamy, polievali, ale najmä sa učili, ako sa starať o prírodu ako ju chrániť a udržiavať pre ďalšie generácie,“ zhodnotila predsedníčka Združenia za Naše Špačince Tatiana Podmaková.
Novú alej tvoria jablone, hrušky, slivky, marhule, broskyne, mišpule, čerešne aj višne. Miesto výsadby združenie konzultovalo s Poľnohospodárskym družstvom Špačince, ktoré vyšlo tejto iniciatíve maximálne v ústrety, navyše ju podporilo aj dodaním cisterny na prvú výdatnú zálievku nových drevín.
„Po tejto skúsenosti sa budeme určite snažiť zorganizovanie ďalších podobných akcií, lebo vieme, že majú obrovský význam, čo nás nesmierne teší. Budujeme tým lásku k prírode a našej obci,“ skonštatovala.
Projekt Alej Špačinčanov vznikol aj vďaka grantu Trnavského samosprávneho kraja.
FOTO: Tatiana Podmaková
V predvečer výsadby aleje zorganizovalo Združenie za Naše Špačince v priestoroch záhradníctva Hadzima dve odborné prednášky s podporou Nadácie ZSE.
Mário Kern, skúsený odborník na ochranu prírody, priblížil účastníkom počas prednášky s názvom Ako obnoviť prírodu okolo nás niekoľko spôsobov starostlivosti o vlastnú záhradu či svoje najbližšie okolie v záujme zachovania či zvýšenia rozmanitosti prírody.
S Máriom Kernom združenie spolupracuje už istý čas. V minulosti s jeho odbornou pomocou osadili v extraviláne obce búdky pre dravé vtáky. „Zároveň sme cez tento projekt vysadili s pomocou poľovného združenia PZ Svornosť Špačince v našom chotári 40 ovocných stromov,“ priblížila Tatiana Podmaková.
Druhú prednášku nazvanú Od výsadby po úrodu: tajomstvá správnej výsadby ovocných stromov viedol David Fendrich, odborník na pestovanie ovocných stromov, špecializujúci sa na tradičné odrody.
David je aj jedným z hlavných iniciátorov projektu obnovy Fándlyho záhrady v Naháči.
Ako poznamenal počas prednášky, historické pramene uvádzajú, že v Špačinciach sa v minulosti nachádzali tisícky ovocných stromov. V obci dokonca existoval obrovský ovocný sad na ploche 12,5 hektára.
Ovocné stromy postupne ustupovali nielen výstavbe, ale často aj veľkým monokultúrnym lánom poľnohospodárskych plodín.
„Po prednáške dostal každý z účastníkov ovocný strom, ktorý si zasadí vo svojej záhrade. V záhradách na území obce tak pribudne ďalších 60 ovocných stromov,“ poznamenala predsedníčka združenia.
FOTO: Tatiana Podmaková
Združenie za Naše Špačince v minulosti zorganizovalo aj revitalizáciu okolia kaplnky Schwertnerovcov, kde s pomocou PD Špačince, záhradného centra Hadzima a dobrovoľníkov odstránili náletové dreviny a burinu, pribudli tu aj nové okrasné stromy, lavičky a okrasné rastliny.
„V neposlednom rade sme hrdí na akciu Špačinská kvapka krvi, prostredníctvom ktorej sme zorganizovali v našej obci mobilný odber krvi. V tomto roku sme zorganizovali aj 4. ročník Špačinskej opekačky,“ priblížila ďalšie aktivity združenia Tatiana Podmaková.
Ako dodala na záver, rada by vyjadrila úprimné poďakovanie všetkým občanom, členom združenia, PD Špačince, PZ Svornosť Špačince, Nadácii ZSE, Trnavskému samosprávnemu kraju a obci Špačince za to, že tieto aktivity dlhodobo podporujú.
„Verím, že aj v ďalších rokoch budeme našimi aktivitami prispievať k rozvoju obce Špačince,“ uzavrela.
Ulož ako PDF