Trnavské divadlo získa v obnovenej Prachárni do výpožičky takmer 400 metrov štvorcových priestorov
Časť priestorov historického objektu Prachárne, ktorý aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukciou, vypožičia mesto Divadlu Jána Palárika.
O poskytnutí časti Prachárne susednému trnavskému divadlu po dokončení obnovy sa hovorí prakticky od začiatku. Projekt je riešený s prepojením s budovou divadla na úrovni druhého nadzemného podlažia.
Divadlo Jána Palárika sem chce umiestniť napríklad skúšobňu, dielne pre strihanie, úpravy a skúšanie kostýmov, sklad kostýmov, zasadačku či kanceláriu.
Celkovo by malo divadlo získať od mesta do výpožičky v Prachárni viac ako 380 – metrov štvorcových na druhom, treťom a štvrtom nadzemnom podlaží za nájomné vo výške asi 23 -tisíc eur ročne.
Stavebné práce na obnove Prachárne, stav na začiatku novembra 2024
FOTO: trnava-live.sk
Vyplýva to z materiálu, o ktorom má hlasovať mestské zastupiteľstvo na decembrovom zasadnutí.
Doba výpožičky je stanovená na 27 rokov a začne plynúť až po zrekonštruovaní priestorov a skolaudovaní stavby. Stavebné práce by mali byť ukončené v priebehu jari 2025.
Mesto sa zároveň snaží prenajať aj priestory budúcej kaviarne na prízemí Prachárne. Súťaž vyhlásila radnica v auguste 2024, zatiaľ však nájomcu nenašla.
Investičné náklady na obnovu Prachárne stanovené zmluvou o dielo so zhotoviteľom predstavujú 4,24 milióna eur s DPH.
Viac ako 50 % oprávnených výdavkov zaplatia zdroje Európskej únie, konkrétne 2,31 milióna eur.
Historicky výnimočný objekt Prachárne je nevyužívaný od roku 2008, kedy ju opustil posledný nájomca a zanechal ju v dezolátnom stave.
V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.
Tehlový objekt Prachárne bol postavený okolo roku 1500 v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Vizualizácia meštianskeho domu Pracháreň po rekonštrukcii. Vytvoril ateliér ô