Trnavské školy podporujú environmentálne vzdelávanie a ukazujú, že im budúcnosť planéty nie je ľahostajná
Projekt Malá akadémia udržateľnosti má za sebou prvé tri úspešné mesiace realizácie, počas ktorých priniesol environmentálne vzdelávanie do troch trnavských škôl. Pilotný ročník projektu, ktorý zdôrazňuje potrebu začlenenia environmentálnych tém do vzdelávacieho procesu, odštartoval na prelome septembra a októbra tohto roku. Do projektu sa zapojili tri trnavské školy: Súkromná základná škola BESST, Základná škola s materskou školou Vančurova a Spojená škola na Beethovenovej ulici.
„Trnava už dnes ukazuje, že jej záleží na budúcnosti planéty. Zapojené školy sú dôkazom, že environmentálne vzdelávanie je dôležitou súčasťou prípravy detí na život v udržateľnejšom svete,“ vraví Jana Reháková, koordinátorka projektu.
Cieľom Malej akadémie udržateľnosti je viesť deti k zodpovednému spotrebiteľskému správaniu, ochrane životného prostredia a osvojeniu si princípov cirkulárnej ekonomiky.
Tento celoročný program neformálneho vzdelávania kladie dôraz na aktívne zapojenie žiakov, ich schopnosti a autonómiu. Počas popoludňajších krúžkov sa hravou a interaktívnou formou dozvedajú viac o svete okolo seba.
„Projekt je nielen vzdelávací, ale aj motivačný. Deti majú možnosť cez reálne aktivity a úlohy prispievať k riešeniu environmentálnych výziev vo svojom okolí,“ vysvetľuje Reháková.
Zahŕňa aj prácu s učiteľmi, ktorí sú zaškoľovaní, aby mohli v budúcnosti sami viesť podobné aktivity.
Po skončení pilotného projektu budú všetky vzdelávacie materiály k dispozícii pre všetkých slovenských učiteľov na webe projektu, do projektu sa budú môcť v ďalších rokoch zapojiť aj ďalšie školy kdekoľvek na Slovensku.
„Vďaka Malej akadémii udržateľnosti môžeme už od útleho veku budovať generáciu, ktorá rozumie klimatickej kríze a dokáže na ňu reagovať zodpovedne a s odvahou,“ dodáva Jana Reháková.
Projekt pokračuje počas celého školského roka a prinesie mnoho zaujímavých aktivít, vrátane organizácie swapov, návštev reuse centier, diskusií so zaujímavými hosťami a hosťkami a veľkým spoločným podujatím pri príležitosti ku Dňu Zeme.
Projekt realizuje registrovaný sociálny podnik SVDM s.r.o. s finančnou podporou DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).
Ďalšie informácie sú dostupné na https://mau.baterkaren.sk/.
Ulož ako PDF