Príďte si pozrieť jedinečné krátke filmy začínajúcich autorov vytvorených v rámci projektu Film X
Príďte si pozrieť jedinečné krátke autorské filmy mladých začínajúcich filmárov, ktorí sa zapojili do video workshopov organizovaných Trnavským osvetovým strediskom. Séria workshopov pre mladých filmárov vyvrcholí vo štvrtok 13. februára 2025 o 18:00 v priestoroch Koppelovej vily Galérie Jána Koniarka v Trnave. Súčasťou premietania bude aj diskusia s autormi a autorkami filmov. Vstup na podujatie je voľný.
Projekt FILM X organizovaný Trnavským osvetovým strediskom mal za cieľ podnietiť k rozvoju neprofesionálnej filmovej tvorby, kreativity a propagácii experimentálnejších filmových žánrov.
Počas večera v Galérii Jána Koniarka budete mať nielen možnosť vidieť originálne umelecké diela, ale aj zapojiť sa do diskusie o tom, čo mladých filmárov inšpirovalo, ako prebiehal spomínaný workshop, prípadne aké výzvy pri tvorbe prekonávali.
Na premietaní s diskusiou spoznáte tvorbu mladých začínajúcich režisérov a režisérok. Žánrovo pôjde o celé spektrum rôznorodých autorských prístupov. Autori a autorky predstavia jeden animovaný film, dva dokumentárne filmy a jedno hrané dielo.
Aj tematicky sú filmy pestré. Účastníci spracovali napríklad tému samoty a uzavretosti, problematiku popôrodnej depresie, a zaujme Vás možno aj príbeh troch generácií žien, či šarmantný autoportrét začínajúceho „skejťáka“.
Projekt Video workshopy
Film X prebiehal v druhej polovici roka 2024 v Trnave. Prihlásení autori a autorky mali možnosť spracovať svoje námety do autorských filmových diel, zúčastniť sa piatich workshopov a diskutovať o svojich dielach s filmármi z rôznych oblastí.
Projekt bol otvorený všetkým, ktorí sú ochotní vyskúšať si tvorbu filmu a zároveň majú osobnú tému, ktorú by chceli autorsky spracovať. Lektorský tím tvorili dokumentarista Adam Hanuljak, kameraman a pedagóg Lukáš Šafář, filmový strihač Peter Kotrha a zvukárka Denisa Uherová.
Program premietania:
Šarkan
r. Mariia Chorna
V centre príbehu je rodina troch žien, z ktorých každá žije vo vlastnom časovom rozmere. Mila, najmladšia, vidí svet taký, aký je – bez strachu, bez ľútosti, bez pripútaností. Lili, tínedžerka, je ponorená do budúcnosti, sníva o úspechu a novom živote, pričom zanedbáva to, čo má teraz. Michelle, ich matka, žije spomienkami, hľadajúc lásku, ktorá zostala v minulosti. Tento príbeh ukazuje, ako nás detstvo učí byť skutočnými, zatiaľ čo dospelosť nás núti zabúdať, že šťastie je vždy v prítomnosti.
Sám
r. Martin Pollák
Uzavretosť a samota. Aj keď sa človek akokoľvek snaží, čas už nevráti. Ako sa máš?
Keď ticho kričí
r. Katarína Čmaradová
Film sa zaoberá popôrodnou depresiou a prináša autentickú výpoveď jednej ženy, ktorá otvorene hovorí o svojich pocitoch, strachoch a boji s týmto náročným obdobím. Prostredníctvom jej príbehu sa snažím poukázať na dôležitosť porozumenia a podpory, ktorú matky potrebujú, ale často jej majú nedostatok. Cieľom je otvoriť diskusiu o tejto tabuizovanej téme a priniesť nádej tým, ktoré popôrodnú depresiu zažívajú. Ide o work in progress.
Kolieska duše
r. Peter Hausleitner
Predstavenie skateboardingu – primárne očami dospelého chlapa v „najlepších rokoch“, ktorý triky nevie, ale jazdí pre radosť, pričom na svojej ceste stretáva profesionálnejších jazdcov, učiteľov, či kamarátov, a v neposlednom rade, sám seba.
Ulož ako PDF