Roky pripravovaný zámer komplexnej revitalizácie Parku Janka Kráľa sa posunul do územného konania
Niekoľko rokov pripravovaný projekt obnovy Parku Janka Kráľa sa dostal v prvej polovici februára 2025 do územného konania. Mesto Trnava ako investor pracuje na zámere komplexnej revitalizácie územia spoločne s projekčným tímom Eugena Guldana z Bratislavy, ktorého návrh vybrala odborná porota v roku 2017 v krajinársko-architektonickej súťaži ako najvhodnejší.
Park Janka Kráľa je pásom zelene, ktorý vznikol ako izolácia medzi železničnou stanicou a obytnými časťami Špíglsál a Prednádražie.
Riešené územie dosahuje výmeru viac ako 10 hektárov.
„Revitalizácia zahŕňa vybudovanie stavieb, obnovu spevnených plôch, doplnenie prvkov drobnej architektúry akými sú mobiliár, detské ihriská, priestory pre športové aktivity, oplotený areál pre voľný výbeh psov a obnovu plôch zelene za účelom zvýšenia hodnoty parku ako miesta pre voľnočasové aktivity obyvateľstva. Park lemuje cyklistický chodník, ktorý sa napája na už existujúce trasy. Taktiež tu bude vytvorený bežecký okruh s možnosťou výberu rôznych dĺžok bežeckých dráh,“ približuje zámer trnavská radnica.
Vizualizácia návrhu riešenia obnovy parku od Eugena Guldana s kolektívom
Návrh obnovy Parku Janka Kráľa je ideovo a funkčne rozdelený na tri časti.
Prvou z nich je Nástupná plocha, priestor najbližšie k stanici má plniť reprezentatívnu a spoločenskú funkciu. Navrhnutý je tak, aby poskytoval priestor ako „zelená čakáreň“ pre cestujúcich.
Projekt počíta s vybudovaním kaviarne, pergolového systému, mobiláru, jazierka, fontány aj detského ihriska.
Druhá časť nazvaná Promenáda, spĺňať má predovšetkým oddychovú funkciu. Športové vyžitie ponúkne detské ihrisko a bežecká trať, ktorá týmtoúzemím prechádza. Doplnený tu bude vhodný mobiliár s prvkami, ktoré zabránia ležaniu na lavičkách.
Mimo hlavnej pešej komunikácie bude vybudovaný prírodný štrkový chodník vhodný pre bežcov a kočíky. Tiahne sa po okraji strednej časti.
V tejto časti parku je taktiež navrhnuté oplotené územie pre voľný výbeh psov.
Vizualizácia návrhu riešenia obnovy parku od Eugena Guldana s kolektívom
Posledná časť nazvaná Lesopark má prírodný charakter. Je vhodná na oddych a relaxáciu. Vďaka veľkému množstvu vzrastlých drevín vytvára prostredie blízke prírode zasadené v blízkosti centra mesta a tak dostupné mnohým obyvateľom.
„Na začiatku lesoparku bude opäť vybudovaný pergolový systém spájajúci dva samostatné stavebné objekty – kaviareň a toalety so zázemím pre grilovanie. Tu bude časť spevnenej plochy vyčlenená na komunitné grilovanie a posedenie pri piknikových stoloch. Pre rodiny s deťmi bude v blízkosti kaviarne vybudované lesné detské ihrisko, doplnené o malé vodné prvky umožňujúce vodnú hru,“ uvádza sa v zámere predloženom do územného konania.
Trávnaté plochy poskytujú priestor pre rôzne športové aktivity, oddych v tráve, pikniky s rodinou a priateľmi ako aj organizovanie rôznych spoločenských podujatí.
V mieste, kde sa v súčasnosti nachádza terénna modelácia – zatrávnený val, je ponad pešiu trasu navrhnutá vyhliadková lávka s industriálnym charakterom.
Súčasťou zámeru sú aj prekládky súčasných či vybudovanie nových inžinierskych sietí (elektrina, voda a pod.) ako aj terénne úpravy.
Na jeseň 2016 mali možnosť vyjadriť svoje názory na revitalizáciu Parku Janka Kráľa prostredníctvom mestských dotazníkov aj obyvatelia Trnavy.
Pripomienky a nápady Trnavčanov poslúžili ako podklady pri vypracovaní zadania verejnej architektonickej súťaže.
Ulož ako PDFCelková plocha riešeného územia je 102 121 metrov štvorcových.
z toho:
– zastavaná plocha 173 m2
– betónová dlažba chodník 10 514 m2
– pigmentovaný asfalt – cyklotrasa 3 809 m2
– asfaltový povrch – automobily 214 m2
– mlatový/štrkový povrch 5 297 m2
– bezpečnostný povrch 3 577,64 m2
– vodná ploch 304 m2
– plochy zelene 3 027 m2
– trávnatá plocha 75 979 m2