Chýbajúce zrážky prehlbujú sucho na západnom Slovensku, vrátane trnavského regiónu. Vážne problémy môže spôsobiť najmä poľnohospodárom
Absencia významnejších plošných zrážok aj naďalej prehlbuje negatívnu vlahovú bilanciu najmä v západnej polovici Slovenska, upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v správe zverejnenej v prvej polovici februára 2025. O pretrvávajúcom meteorologickom suchu, ktoré sa začínalo prejavovať aj v zásobách vlahy v pôde, SHMÚ informoval už v polovici januára tohto roka.
Podľa údajov SHMÚ meteorologické sucho trvá v celom Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji, ale aj v západnej časti Žilinského a Banskobystrického kraja už 97 až 100 dní. Najintenzívnejšie je sucho na Podunajskej nížine.
„Dlho pretrvávajúce meteorologické sucho sa evidentne prenieslo aj do pôdnej vlhkosti a intenzity pôdneho sucha. Vo vrchnej vrstve pôdy (do hĺbky 40 cm), ktorá je v tomto období dôležitá pre poľnohospodárov, aktuálne monitorujeme výrazné až výnimočné sucho na takmer celom západnom Slovensku. Lokálne na Záhorí, Hronskej pahorkatine a okolí Bratislavy zaznamenávame dokonca extrémne pôdne sucho. V dôsledku absentujúcich zrážok v horských oblastiach zaznamenávame výrazne pôdne sucho aj vo vrcholových polohách pohorí na strednom a východnom Slovensku,“ konštatuje SHMÚ v analýze.
Pravdepodobnosť dosiahnutia normálnych a vyšších hodnôt pôdnej vlhkosti na najbližšie dva mesiace. Pre zväčšenie kliknite na obrázok
ZDROJ: SHMÚ
Relatívna pôdna vlhkosť sa na Podunajskej nížine pohybuje v intervale 30 – 50 % a to nielen vo vrchnej vrstve pôdy (do hĺbky 40 cm), ale aj v celom pôdnom profile do 1 metra.
Hranica 50 % je pritom bodom zníženej dostupnosti, pričom hodnoty nižšie ako táto prahová hodnota znamenajú stres pre vegetáciu v dôsledku nedostatku vlahy.
„To vytvára záťaž nielen pre lesné porasty, ale aj ovocné stromy a ozimné plodiny. Tie budú v najbližšom období stresované aj holomrazmi (mrazy bez výskytu snehovej pokrývky, ktorá by porasty chránila) vplyvom prílevu suchého arktického vzduchu z polárnej oblasti,“ konštatuje správa.
Vzhľadom na charakter počasia je pravdepodobnosť výskytu normálnych alebo vlhších podmienok na takmer celom západnom Slovensku v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov len na úrovni 10 až 20 %.
„To znamená, že ak sa v priebehu najbližších dvoch mesiacov bude vyskytovať typický priebeh počasia pre túto oblasť, budeme počas nasledujúcich 8 týždňov aj naďalej zaznamenávať pôdne sucho. To môže spôsobiť vážne problémy najmä poľnohospodárom, ale aj lesníkom v najviac zasiahnutých oblastiach,“ varuje SMHÚ.
Ako pripomínajú autori analýzy, treba si uvedomiť, že ide o štatistickú predpoveď na základe výskytu poveternostných podmienok v určitom čase v minulosti nie o predpoveď na základe fyzikálnych modelov, ktoré sa využívajú pre krátkodobú a strednodobú predpoveď.
Ulož ako PDF