Odborná porota vyhodnotila súťažné diela Trnavského objektívu. Kolekciu 260 fotografií vystavia počas apríla a mája v múzeu
Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja je organizátorom 55. ročníka regionálnej postupovej súťaže neprofesionálnej fotografickej tvorby Trnavský objektív 2025. Priebeh podujatia, ktoré završuje vernisáž a výstava fotografií, zabezpečuje v spolupráci s Mestom Trnava a Západoslovenským múzeom v Trnave.
Hlavným partnerom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave Viac ako polstoročná história podujatia, ktoré je svojim zameraním na neprofesionálnu fotografickú tvorbu v regióne jedinečné, dodáva oceneniam váhu a prestíž.
Andrej Božek – Zabudnuté tajomstvá
Tento ročník opäť predstaví výber najlepšieho z aktuálnej amatérskej fotoscény z regiónu. Pre vystavujúcich autorov je Trnavský objektív nielen súťažou, ale najmä príležitosťou na konfrontáciu s prácami iných fotografov, stretnutie s verejnosťou a porotou, ktorej pôsobenie spočíva v odovzdávaní skúseností a odbornej kritike.
Trnavský objektív je trojstupňová postupová súťaž a prehliadka neprofesionálnej fotografickej tvorby, ktorá nie je tematicky vymedzená. Ocenené práce postupujú do krajského a celoštátneho kola súťaže AMFO.
Trnavské osvetové stredisko prostredníctvom súťaže vyhľadáva a podporuje nové talenty z radov detí, mládeže a dospelých a oceňuje ich umelecké snaženie. Autori cez fotografiu zachytávajú charakteristické prvky svojho regiónu – architektúru, pamiatky, krajinu, prírodu, ľudí, či zvyky v regióne.
Ivan Kopčáni – Virtuálna realita
Do 55. ročníka súťaže a výstavy sa zapojilo 52 autorov zastupujúcich okresy Trnava, Piešťany a Hlohovec a zaslali 331 fotografických diel.
Fotoamatéri súťažia podľa propozícií celoštátnej prehliadky AMFO v troch vekových skupinách. Každá skupina súťaží v kategórii samostatná fotografia a diptych a do kategórií experiment, cykly a seriály sa zapájajú autori, ktorých fotografie sú hodnotené bez rozlíšenia veku autorov.
Pre rok 2025 vyhlásilo Národné osvetové centrum tému: „Domov, Domovina“, ktorá ale nie je povinnou témou.
Tematicky a žánrovo boli zastúpené všetky fotografické druhy: krajinárske scenérie i detailné zábery z krajiny, reportážna fotografia, architektonické skvosty rôznych miest, priam graficky riešené detaily architektúry. Nechýbala portrétna tvorba, inscenovaná i reportážna, ale i makrofotografia, figurálne kompozície, meditatívne obrazy abstraktnej fotografie a experimentálne fotografie.
Práve nové technológie, možnosť počítačovej manipulácie a digitalizácia ponúka autorom viacej možností v experimentovaní.
Milan Marônek – Strážcovia výšin
Túto fotografickú rozmanitosť a mnohorakosť mala možnosť vidieť a hodnotiť porota v zložení: predsedníčka poroty Mgr. art. Lenka Lindák Lukačovičová, ArtD., členovia poroty Mgr. Peter Lančarič, PhD., vysokoškolský pedagóg a umelecký fotograf a Mgr. Pavel Pecha – umelecký fotograf.
Porota vybrala do výstavnej kolekcie 260 fotografických prác a navrhla udelenie cien a čestných uznaní. Pred vernisážou sa uskutoční rozborový seminár pre autorov s členmi odbornej poroty.
Výstava bude nainštalovaná v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave od 10. apríla do 18. mája 2025.
Milada Kotlebová
Trnavské osvetové stredisko